Evde sağlıklı saç bakımı önerileri

Evde doğal ve organik malzemelerle saç bakımı yapmak isteyen birçok vatandaş araştırmalarını yapmaktadır. Sizler için derlediğimiz bu haberimizde evde basit yöntemlerle saç bakımı nasıl yapılır sorusu üzerinde durduk. İşte ayrıntılar.

Evde sağlıklı saç bakımı önerileri

Saça uygulanan işlemler genellikle kuaförlerde yapılmaktadır. Ancak birçok kişi evde de sağlıklı yöntemlerle saçlarını canlı, hacimli ve güzel göstermek istemektedir. Evde yapacağınız sağlıklı saç bakımlarında dikkat emeniz gerekenleri sıralayacak olursak;

  • Bakım maskesi mutlaka saç yapısına göre seçilmelidir. Saç tipleri yağlı, kuru, karma, ince telli ve kalın telli olarak sınıflandırılır. Uygun maske yapılmadığı takdirde saçın yapısı ve sağlığı daha da bozulabilir.
  • Evde yapılan saç maskeleri kişide alerji yapabilir. Bu yüzden evde saç maskesi yapmadan önce alerjik durumların bilinmesi gerekmektedir.
  • Maske saça uygulandıktan sonra mutlaka dinlendirilmelidir. Maskenin saça iyice işlemesi ve tam anlamıyla etki göstermesi için bu işlem şarttır.
  • Saç bakımı yapıldıktan sonra en az 2 gün saça fön veya maşa yapılmaması gerekir.
  • Saç maskeleri temiz saça uygulanmalıdır.
  • Saç maskesini temizlerken ne çok sıcak ne de çok soğuk su ile durulama yapılmalıdır. Su ılık olmalıdır.
  • Saç bakımı düzenli olarak 2 haftada bir uygulanmalıdır.
  • Uygulanacak olan saç maskesine olabildiğince organik ve katıksız malzeme kullanılmalıdır. Ayrıca maskenin içinde yağ veya sirke varsa bunların kesinlikle seyreltilmesi gerekmektedir.

Yumurtalı zeytinyağı maskesi

Yumurta saçlar için çok sağlıklıdır aynı zamanda zeytinyağı da çok faydalıdır. Bu ikisinin birleşimi ile hem doğal hem de sağlıklı maskeler yapabilirsiniz. 1 adet yumurtanın içine 2 kaşık zeytinyağını koyarak iyice karıştırın. Daha sonra dipten uca olmak koşulu ile tüm saça bunu uygulayın 1 saat saçınızda kalması gereken maskeyi son olarak ılık su ile durulayın. Yağlı saçlı kişilerin bu maskeyi kullanması tavsiye edilmez.

Avokadolu badem yağı maskesi

Çok kuru saçlar zamanla dökülme eğilimi göstermektedir. Çok kuru saçlı kişilerin uygulaması gereken yöntem nemi hapsedecek maskeler bulmaktır. İşte bu saç maskesi tamda bu işe yaramaktadır. Bu maskeyi yapmak için bir kasenin içine avokado yağı, badem yağı ve zeytin yağını eşit miktarlarda koymak gerekir. İyice karıştırdıktan sonra saçlara dipten uca sürmek gerekmektedir. 2 saat saçta kalması gereken maskenin ılık su ile durulanması gerekir. Yağlı saça sahip kişiler bu maskeyi yapmamalıdır.

Sarımsaklı zeytinyağı maskesi

Sarımsaklı olan maskeler çok ağır kokulara sahiptir. Ancak saçlarının daha da gür olmasını isteyenlerin kesinlikle denemesi gereken bir yöntemdir. Bu maske için 3-4 tane sarımsağı ezerek bir küçük kap zeytinyağına koyulur ve karıştırılır. Saç diplerine uygulanması gereken karışımın 1 2 saat kafa da kalması gerekmektedir. Artan karışım daha sonrası için de kullanılabilir.

Elma sirkeli maske

Saçları çok yağlı olan kişilerin kullanması gereken karışımdır. Bu maske yıpranan saçlara da uygulanabilir. 1 çay bardağı elma sirkesinin içine aynı oranda su katılarak saçlara dipten uca uygulanır. 2 saat dinlendirildikten sonra ılık su ile yıkanmalıdır.

Mayonez maskesi

Mayonez içinde barındırdığı pek çok şeyden dolayı saçlar için çok faydalıdır. Başka bir ilaveye gerek kalmadan saç diplerinden uçlarına kadar sürülen mayonez, 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile durulanmalıdır. Bu maske özellikle kırılan ve koparak dökülen saçlar için idealdir.

Limonlu bakım maskesi

Limon saçları kirden ve tozdan arındırdığı gibi gürleşmesi için de kullanılabilir. Özellikle yağlı saçlar için önerilen limonlu bakım maskesi yağı saçtan atmakta yardımcı olacaktır. Limonla yapılan bakımda asıl amaç saçı derinlemesine temizlemesi olduğu için bu bakımdan sonra uygulanacak maskeler daha etili olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 13:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler