Fil Hastalığı Nedir? Fil Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen Lenfödem hastalığı nedir, tedavisi nasıldır haberimizde bulabilirsiniz.

Fil Hastalığı Nedir? Fil Hastalığının Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında fil hastalığı olarak ta bilinen lenfödem hastalığı yaşam standartlarını olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Lenf drenjında meydana gelen birikme sonucu kol ve bacaklarda şişkinlik sonucu kendini gösteriyor.

Fil Hastalığı Nedir?

Dolaşım sisteminde meydana gelen bozulmalar sonrasında, proteinden yüksek özellikli bir sıvının birikmesi şeklinde açıklanabilir. Damarlarda tıkanmalara yol açan ağrı ve vücudun şeklini bozacak şekilde ortaya çıkmaktadır. Fil hastalığı sonradan yakalanılabileceği gibi doğuştan da gelebilir.  

 

Fil Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda, kol ve bacaklarda şişkinlik ilk belirtilerindendir. Ayrıca ateş, iştah kaybı, durgunluk,titreme, ödem görülmesi, deride gerginlik, halsizlik, karaciğer ve dalakta büyüme görülebilir.

 

Fil Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Hastalığı tamamen gidermek için başlangıçta ilaç tedavisi, egzersiz, dekonjesif tedavi ve son olarak cerrahi müdahale ile tedavi tamamlanır. Ameliyattan sonra ise cilt bakımı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Baskı yapmayı sağlayan bantlarla sargı yapılıp kan dolaşımı hızlandırılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:52

YORUM EKLE