Fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişleri saklarken dikkat! Küflenen kuru yemişler tümör nedeni olabilir

Fındık, fıstık, ceviz, kabak çekirdeği ve badem gibi yağlı tohum içeren kuru yemişlerin saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Uygun ortamlarda saklanmayan bu kuru yemişlerde oluşan küfler tümör oluşumuna neden olabiliyor.

Fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişleri saklarken dikkat! Küflenen kuru yemişler tümör nedeni olabilir

B grubu vitaminleri arasında yer alan Fındık, fıstık, ceviz, kabak çekirdeği ve badem gibi kuruyemişler yağ ve protein bakımından oldukça zengin besinlerdir. Her gün belli miktarlarda tüketilmesi gereken bu besinlerin ise saklama koşullarının sağlıklı olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Uygun şartlar sağlanamayarak saklama koşulları oluşturulamayan bu besinlerde oluşan küfler hedef olarak karaciğeri alıyor ve bununla birlikte dokulara zarar vererek tümör oluşumuna neden olabiliyor.

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, söz konusu kuruyemişler ile ilgili önemli bilgiler paylaşırken bu besinlerdeki böceklenme ve küflenmeye karşı uyarılarda bulundu. Saklanan yerlerin nem oranlarının yüzde 60’tan fazla olmaması gerektiğini söyleyen Saygı, tuz, nemi çektiği için yağlı tohumları saklarken iri tuz kullanılmasını ve mümkün olduğu kadar serin yerde muhafaza edilmesi gerektiği belirtti.

Kuruyemişlerde bu bozulma faktörlerinin önemli bir grubunu mikroorganizmaların neden olduğunu belirten Dr. Saygı, yağlı tohumların uygun koşullarda saklanmazlarsa, böceklenebileceklerini ve küfleneceklerini vurgulayarak 'aflatoksinler' denilen zararlı öğeler ürettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Y. Birol Saygı, besinlerin korunma ve saklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

"Bozulmayı önlemede en önemli nokta, nem kontrolüdür. Fındık, fıstık gibi yağlı tohumlarda nem oranı yüzde 5’ten fazla olmamalıdır. Saklanan yerlerin bağıl nem oranları yüzde 60’tan fazla olmamalıdır. Tuz, nemi çektiğinden evde yağlı tohumları saklarken iri tuz kullanılmalıdır. Yer fıstığı, fındık, diğer fıstıklar, ceviz, nemli ve sıcak yerlerde saklandıklarında küflenirler. Bu nedenle yağlı tohumlar, serin yerde saklanmalıdır."

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 15:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler