Gebelikte idrar yolu enfeksiyon belirtileri nelerdir? Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna karşı önlemler

İdrar yolu enfeksiyon rahatsızlığı gebelikte hem anne adayları hem de bebek için son derece risk arz eden bir durumdur. İşte gebelikte idrar yolu enfeksiyonuna karşı alınabilecek 5 önlem.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyon belirtileri nelerdir? Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna karşı önlemler

İdrar enfeksiyon rahatsızlığı özellikle de gebelik döneminde en sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Tedavi edilmemesi halinde sıkıntılı durumlara sebebiyet veren enfeksiyon, önlem alınması gereken bir durumdur.

Gebelik süresinde anne adaylarının yaşadığı en genel sorunlardan birisi idrar yolu enfeksiyonudur. Bu sorunu düzenli su tüketimi ve doktor kontörlüyle kontrol altına alabilmek mümkündür. İdrar yolu enfeksiyonu basit bir rahatsızlıkmış gibi görünse de ilerleyen süreçlerde ciddi rahatsızlıkları meydana getirebilmektedir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyon belirtileri nelerdir?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Enfeksiyon sebebiyle vücuttaki bakteriler herhangi bir belirti göstermeden idrar torbasına yerleştirilir ve burada uzunca bir süre canlı kalabilmektedir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarında idrarla ilgili sorun yaşanmayabilir. Gizli bir şekilde ilerleyen bu hastalık, tedavi edilmediği sürece mesane veya böbrek iltihabına neden olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu gebelerin yüzde 10’luk kısmını etkiliyor.

Gebelikte tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonuna karşı neler yapılmalıdır?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu bazı zamanlar tekrarlayan türden olabilmektedir. Uzmanlar tarafından uygulanan yöntemlerle 3-7 günlük tedaviler ile enfeksiyonun giderilmesi amaçlanır. İdrar yolu enfeksiyonu için tedavi öncesinde mutlaka idrar kültürünün yapılması gerekmektedir. Gebenin idrar yolu enfeksiyonu geçmiyor ve sürekli olarak tekrarlıyorsa bu durumda ileri tetkikler ve farklı tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu bebek sağlığını etkiler mi?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunda mutlaka normal doğum öneriliyor. Anne adayının doğum şekli enfeksiyonunun oranına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu, erken doğum veya su kesesinin erken açılması gibi tehlikeleri meydana getirebilmektedir.

Gebelikte idrar enfeksiyonuna karşı alınabilecek 5 önlem

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirilmemesi için anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Buna göre;

1)Anne adaylarının günde minimum 2.5 litre su içmesi gerekmektedir. Suyla birlikte taze sıkılmış meyve sularıyla da sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar da ambalajlı ürünlerden ve şekerli gıdalardan kaçınmalısınız.

2) Anne adayları bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmeli ve gerekirse diyete girmelidir.

3) Gebelik süresinde mümkün olduğunda çok tuvalete gidilmelidir. Sıkışıncaya kadar beklenmemeli, idrarın tamamen boşaltıldığından emin olmanız gerekmektedir.

4) Genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir.

5) İdrar sırasında yanma, sızlama, bulantı, ateş, kasık veya alt karın ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden kontrole gitmelisiniz. Gebelikte yapılan idrar tahlili ve idrar kültürü ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi gerekmektedir. Bütün bu önlemlere dikkat etmeniz halinde gebelik sürecinde yaşanabilecek idrar yolu enfeksiyonu engellenir ve böylelikle hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.  

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 14:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler