Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir? Kan uyuşmazlığının nedenleri ve tedavi yöntemleri

Kan uyuşmazlığı, anne ve özellikle de bebek için son derece kritik problemler meydana getirebilir. ''Gebelikte kan uyuşmazlığı tehlikeli midir?'' sorusunun yanıtını ve kan uyuşmazlığı hakkında bilmeniz gerekenleri içeriğimizde derledik.

Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir? Kan uyuşmazlığının nedenleri ve tedavi yöntemleri

Gebelik sürecinde en tehlikeli durumlardan bir tanesi kan uyuşmazlığıdır. Kan uyuşmazlığı, müdahale edilip tedavi uygulanması gereken bir durumdur. Aksi durumda gebeliğin devamını sağlayabilmek veya sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek mümkün olmayacaktır.

Her insan kanı farklı özellikler taşımaktadır. Gebelik durumunda anne ve bebeğinin kanının birbirleriyle uyumlu olması son derece önemlidir. Gebelikte anne ve bebeğin kanının farklı olması durumunda fetal amniye, immün hipod ve farklı komplikasyonların meydana gelme ihtimali söz konusu olabilir.

Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir?

Gebelikte kan uyuşmazlıkları, annenin kan grubuyla bebeğin kan grubundaki çakışma halidir. İnsanlar; A-B-0 kan gruplarına sahiptir ve bu gruplar negatif ve pozitif olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Gebelik sürecinde annenin kırmızı kan hücrelerinin bir bölümü bebeğe geçebilmektedir. Bu halde annenin kan hücreleri ve bebeğin kan hücreleri savaşa girerek sarılık sorununa yol açabilir. Gebelikte kan uyuşması;

Anne kan grubu 0 – bebeğin kan grubu B – A – AB,

Anne kan grubu A - bebeğin kan grubu B – AB,

Anne kan grubu B – bebeğin kan grubu A - AB

Gebelikte kan uyuşmazlığı olabilmesi için annenin kan grubunun negatif, bebeğin kan grubunun ise pozitif olması gerekmektedir. Annenin negatif kan grubuna sahip olması halinde vücut bebeği bakteri veya viral istilacı olarak algılar ve ona karşı savaş açar.

Kan uyuşmazlığının nedenleri nelerdir?

Gebelikte bebeğin kanı anne veya babasının kan grubuna hatta her ikisinin kombinasyonu kanına sahip olabilmektedir. Rh pozitif kan, baskın gendir. Bu sebeple negatif kan grubuyla eşleştiğinde pozitif gen daima baskın çıkacaktır.

Annenin negatif kan grubuna sahip olması ve bebekte pozitif kan grubu olmasıysa anne ve bebeğin gebelik sırasında kanın karışmasına bağlı olarak doğumda komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Kan uyuşmazlığı bebeği nasıl etkiler?

Annedeki antikorlar, bebeğin kırmızı kan hücrelerini yok eder ve bu durumda bebek anemik hale gelebilmektedir. Kan uyuşmazlığının bebeği etkilemesi şu şekillerde olabilir;

Sarılık, karaciğer ve dalak genişlemesi, bebeğin kalbinde bozulma, organda sıvı birikmesi, beyin hasarı, sağırlık, nöbet geçirme ve bebeğin ölümüdür.

Gebelikte kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir?

Gebelikte kan uyuşmazlığı, gebeliğin henüz ilk başlarında yapılabilecek kan testiyle tedavi edilebilmektedir. Gebelik sürecinde eğer kadında Rh uyuşmazlığı söz konusuysa Rh- immün globuli iğnesiyle gebelikte sorun yaşanması engellenebilmektedir. Bu işlem ise gebeliğin 28. haftasında gerçekleştirilebilmektedir.

Gebelik sürecinde kan uyuşmazlığının belirlenememesi halinde bebekte doğum sonrasında beyin hasarı oluşma ihtimali de son derece yüksektir. Öte yandan sarılık rahatsızlığına da rastlanılabilmektedir. Sarılığın tedavi edilmesi mümkün olmakla birlikte gebelikte kan uyuşmazlığı halinde hidrasyon ve fototerapi yöntemleriyle tedavi uygulanabilir. Böylelikle yeni doğan sarılığı tedavi edilebilmektedir.

Gebelikte kan uyuşmazlığı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Gebelikte kan uyuşmazlığı hamileliğin ilk sıralarında yapılan testlerle belirlenebilmektedir. Gebeler eğer kan uyuşmazlığından şüphelenirlerse gebeliğin 28. haftasında tahlil yaptırabilmektedir. Kan uyuşmazlığı söz konusu olursa, aynı hafta kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Kan uyuşmazlığı iğnesi, kandaki Rh pozitif hücrelerin gizlenmesi ve savaşacak antikor kalmamasını sağlamaktadır. Doğum sonrasında bebeğin Rh kan grubunun pozitif çıkması halinde 72 saat içinde bir kere daha kan uyuşmazlığı iğnesi yapılabilir. Bebekte kan RH’ı negatif çıkarsa, ikinci hamilelikte tedavi gerekmemektedir. Rh uyumsuzluğu genellikle ilk hamilelikte problem oluşturmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 14:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler