25 Nisan 2020 Cumartesi 15:37
Göz kanlanması neden olur, hastalık belirtisi midir? Göz kanlanmasının sebepleri
Takip Et:

Gün içinde en çok kullandığımız duyu organımız olan gözümüz farkında olmadan pek çok riskle karşılaşmaktadır. En sık karşılaşılan risklerden biri de göz kanlanmasıdır. İnsanlar tarafından sıklıkla yaşanması basit bir olay gibi algılansa da göz kanlanması beraberinde ciddi hastalıkları getirebilir. Göz kanlanması sorunu yaşayan insanların bu durumu hafife almadan en kısa sürede bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir.

İnsanların çoğunun hayatlarında bir ya da birden fazla yaşadığı göz kanlanmasına pek çok etken neden olabilir. Gözleri uzun bir süre bir noktaya odaklamak, basıncı yüksek bir şekilde öksürmek, uzun süren uykusuzluklar gibi sıkça yapılan basit davranışlar göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bunlar basit göz kanlanması gibi sebepleri olabileceği daha önemli sağlık sorunları kaynaklı göz kanlanması yaşanabilir.

Göz kanlanması nedir?

Göz içinde yer alan sklera katmanı olarak tabir edilen gözün içindeki beyaz kısım altında kılcal damarlar yer almaktadır. Genişleyen kılcal damarlar sonucu kan birikmesi durumuna göz kanlanması denilmektedir. Göz kanlanması esnasında gözün beyaz kısmında yer alan kırmızı kan damarları normalde olduğundan çok fazla belirgin hale gelir.

Sklerada bulunan kan damarları belirginleşmesi ile gözde ve damarlarda şişme de beraberinde görülür. Bu durum yani gözün kanlanması tek bir gözde görüldüğü gibi iki gözde de aynı anda da gerçekleşebilir. Göz kanlanması beraberinde gözde kuruluk, batma, kaşıntı, görme gücünde zayıflamayı da beraberinde getiriyorsa eğer bir sağlık probleminin habercisi olabilir ve mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmelidir.

Göz kanlanması neden olur?

Göz kanlanmasının en basit tanımını kılcal damarların genişlemesi sonucu gözde kan toplanması şeklinde ifade edebiliriz. Göz kanlanmasına günlük hayatın parçası olan sık yapılan davranışlar neden olduğu gibi daha ciddi sağlık problemleri kaynaklı da olabilir.

Benimsenen yaşam şekli gözdeki kanlanmayı doğrudan etkileyen sebepleri barındırır. Göz kanlanması sorunu yaşayan kişilerde ortak rastlanan bulgu gözünü çok fazla yoracak günlük faaliyetler göstermesidir. Gözdeki kanlanmaya daha önemli sağlık problemi teşhisi konulabilmesi için beraberinde aşağıda belirtilen semptomları da gösteriyor olması gerekir;

 • Göz ağrısı
 • Gözde akıntı
 • Sulanma
 • Şişlik
 • Kaşıntı
 • Görme problemleri
 • Yüksek ateş

Göz kanlanmasının sebepleri nelerdir?

Gözde kan toplanmasına pek çok etken neden olmaktadır. Bu nedenler;


Uykusuzluk: En sık göz kanlanması nedenlerinden biri uykusuzluktur. Bireyin uykusunu alamaması ve yeterli miktarda uyuyamaması sonucu ortaya çıkar. Yeterli uyku miktarı yaş gruplarına göre değişir. Çocuk bireylerde 9-11 saat, ergenlik çağında olan bireylerde 8-10 saat, yetişkin bireyler de ise bu süre 7-9 saat şeklinde olmalıdır.

Uzun süre tek noktaya odaklanmak: Teknolojik aletlere yani TV, tablet televizyon gibi ekranlara uzun süre bakmak gözlerde yorgunluğa bağlı kan toplanmasına neden olabilmektedir. Odaklanılan nokta bir ekran dışında göz yoran başka bir nesne de olabilir. Bunun önüne geçmek için bir nesneye uzun süre bakmamalı ve gözlerini dinlendirmelidir.

Zararlı alışkanlıklar: insan vücuduna tamamen zararlı olan zararlı alışkanlık olarak geçen uyuşturucu, alkol, sigara gibi maddeler gözler içinde oldukça olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu maddelerin kullanımına bağlı olarak gözlerde kan toplanmaları yaşanmaktadır.

Yetersiz ışık: Gözün kendisini yormadan işlevini yerine getirebilmesi için en önemli etmelerden biri yeterli miktarda ışık almaktır. Bulunulan ortamdaki yetersiz ışık, loş mekân gözün yorulmasına bağlı olarak kan toplamasına neden olabilir.

Güneşe maruz kalmak: Güneş ışınlarının doğrudan teması pek çok sağlık nedenine neden olabilmektedir. Zararlı güneş ışınlarından kendimizi korumadığımız takdirde gözde kan toplanmaları sıkça görülür.

Kimyasal maddeler: Gün içinde farkında olmadan pek çok kimyasalla yakın temasa girilir. Deterjan, parfüm makyaj malzemeleri gibi günlük hayatta yer alan kimyasallarla gözün doğrudan temasından kaçınılmalıdır. Kaçınıldığı takdirde bol su ile temizlenmelidir. Temizlenmemesi durumlarında gözde kanlanma kaçınılmazdır.

Göz kanlanması sonucu ortaya çıkabilecek sağlık problemleri nedir?

Çeşitli sebeplerden ortaya çıkan göz kanlanmaları sonucu ortaya çıkabilecek sağlık sorunlar;

 • Konjektivit (göz zarının iltihaplanması)
 • Üveit (gözün orta tabakasının iltihaplanması)
 • Blefarit (kirpik diplerinin iltihaplanması)
 • Konea Ülseri (Konea tabakasında yara oluşumu)
 • Göz Tansiyonu şeklinde sıralanabilir.

Göz kanlanması nasıl tedavi edilir?

Göz kanlanmasına neden olan sağlık sorunu tespit edilir. Yapılan tespit ile ilgili uzman bir hekim tarafından kontrol edilerek hekimlerce uygun görülen tedavi yapılmalıdır.

Kanlanmaya neden sorun tespiti sonrası uygun göz damlaları, antibiyotik içeren krem ve merhemler ya da ağız yoluyla alınan haplarla tedavinin yapılması sağlanmalıdır. Bu yöntemlere gerek kalmadan herhangi bir dış müdahale olmaksızın gün içinde benimsediğiniz davranışlarınızı değiştirerek de tedavi sağlanabilir.


Son Güncelleme: 25.04.2020 15:37
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.