23 Ocak 2019 Çarşamba 23:44
Graves Hastalığı Nedenleri Nelerdir? Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Graves hastalığına yakalanan kişilerde tiroit hormonun oldukça yükseldiği gözlemlenmektedir. Fakat özünde bu hastalığının nüksetme sebebi bağışıklık sisteminin herhangi bir sebepten kaynaklı olarak organları birer risk gibi algılamasıdır.

Graves hastalığı tiroid hormonunun gereğinden fazla üretilmesinden dolayı yaşanan bir rahatsızlıktır. Tiroid hormonunun kontrol alanı çok büyük olmasından dolayı, fazla üretilmesi halinde bedendeki bazı bölümlerde sıkıntılar ortaya çıkabilir. Ortaya çıkan işlevsel problemler için önceden teşhis konup müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunun yapılmadığı durumlarda hastaların hayati riski oluşabilir.

Graves Hastalığı Nedir?

Endroksin salgı bezi olan Tiroid, boynun alt bölümünde yer alır ve kelebeğe benzer bir cismi vardır. Bedenin en önemli organlarının işleyişine destekte bulunan bu hormonun gereğinden az ya da gereğinden fazla üretilmesi durumunda insanlarda bir takım sağlık problemleri nüksetmektedir. Graves hastalığı tiroid hormonunun bozukluğu sonucu oluşur.

Graves Hastalığının Sebepleri

Graves hastalığının nüksetmesi tiroid hormonunun fazla üretilmesi ile ilgilidir. Fakat kimi insanlarda bedenin bakterilere ve bir takım enfeksiyonlara karşı mücadele etmesi için ihtiyaç duyulan savunma sisteminde bir takım işlevsel sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bunun sonucunda ortaya çıkan immun sistemindeki savunma hücreleri bedendeki kimi organları birer risk ve tehdit olarak algılayıp onlara saldırmaktadır. Bu savunma hücrelerinin tiroid hormonuna saldırması durumunda ise ortaya Graves hastalığı çıkmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin zararı olmayan hücreleri birer risk olarak görmesi haline ise otoimmun hastalığı adı verilmektedir.

Graves Hastalığı Semptomları

Graves hastalığından şüphe edilmesi halinde doktor kontrolüne gidilmesinde gecikilmemesi gerekmektedir. Tiroid hormonu bedenin işleyişinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bundan dolayı kişinin hayati riskinin farkında olunarak hareket edilmesi ve şüphe anında derhal doktora başvurulması gerekmekte. Graves hastalığının bulguları arasında gözlerde kızarıklık ve şişme, kimi olayların hatırlanmasında zorlanma, terleme oranında artış görülmesi, nefes almada zorluk çekme, göğüs bölgesinde ağrı oluşumu, kalpte çarpıntı görülmesi, uykuda düzensizlikler yaşanması ve el ve ayak gibi uzuvlarda titremeler görülmesi sayılabilir. Üstelik Graves hastalığının semptomları sadece bu kadar da değil. Saç dökülmesi, birtakım kas problemlerinin yaşanması, kadınlarda regl zamanında düzensizlik ve psikolojik olarak aşırı strese girilmesi ve gereğinden fazla kaygı hissedilmesi bu hastalığın belirtileri arasında yer alıyor.

Graves Hastalığı Tedavisi

Graves hastalığı süresince hastalara birbirinden farklı tedaviler uygulandığı görülmektedir. Bunun birincil sebebi ise hastalığın bedende farklı organları etkileyerek bu organların işleyişinde bir takım problemler yaratmasıdır. Gebelik dönemindeki kadınlara uygulanan tedavi yöntemlerinde de farklılıklar görülmektedir.

Graves hastalığının tedavi edilmesinde bir takım ilaçlar kullanılabilmekte. Birazdan sıralayacağımız bulguların hastada görülmesi durumunda beta blokür nitelikteki ilaçlar kullanılmaktadır. Bu belirtiler tansiyonun yüksek seyretmesi, el ve ayakta titreme görülmesi ve psikolojik olarak stresin artması ve sinirlilik seviyesinin yükselmesidir.

Şimdi sıralayacağımız belirtilerin hastada bulunması durumunda ise antitiroid niteliğindeki ilaçlar kullanılmaktadır. Antitiroid nitelikte ilaçlar hamilelik döneminde kadınlarda ve tiroid hormonunun düzeyinin indirilmesine ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılır. Bunun yanında antitiroid niteliğinde ilaçlar kimi insanlarda bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Bu yan etkiler arasında kaşıntı yaşanması, döküntü görülmesi, bazı bölgelerde kanama olması, sarılık ve nadir de olsa karaciğer rahatsızlıkları sayılabilir.

Hastalık sonucu göz bölgesinde oluşan rahatsızlıkların çözülmesi için oftalmopati tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi kapsamında çeşitli göz damlaları kullanılmaktadır, gözün ışığa karşı hassaslaşmasından ötürü özel gözlükler verilmektedir, kortizon tedavisi uygulanabilmektedir ve kimi durumlarda hastanın ameliyat edilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca hastanın kesinlikle düz bir zeminde yatmaması gerekmektedir.

Bu hastalık sonucunda bazen de cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale, tiroid bezinde büyüme görülmesi durumunda, kandaki tiroid düzeyinin düşürülememesi durumunda, antitiroit tedavisine yanıt alınamaması durumunda, sigara tüketimini çok üst seviyede yapanlarda ve hamilelik döneminde kişilerde yapılabilmektedir.

Graves Hastalığı Cerrahi Müdahale ve Sonrası Süreçlerinde Yapılması Gerekenler

Gerektiği durumda cerrahi müdahalelerde bulunulması halinde hasta da bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkilere; ameliyattan sonra hormon düzeylerinde düzensizlik olması, ses tellerinin zarar görmesiyle seste kısılma yaşanması, bölgesel kanamalar olması ve tiroid hormonu seviyesinde olması gerekenden fazla bir düşüş görülmesi, önek olarak verilebilir.

Ayrıca hastanın bol bol dinlenmesi ve doktorunun önerdiği şekilde gıdalarla beslenmesi iyileşme süreci için büyük önem arz etmektedir. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi amacıyla bir takım takviyeler yapılması önerilmektedir.

Graves Hastalığı Tedavi Süresi

Graves hastalığında antitiroid ilaçlarının kullanılması ardından hastalık belirme olasılığı oldukça çoğalmaktadır. Bu sebepten uygulanmış olan tedavinin minimum 1 sene kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bunun ardından ise hastanın hormonel düzeylerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmekte. Beta blokür ilaç tedavisi hastada görülen bulgular yok olana kadar sürdürülmektedir. Ayrıca Graves hastalığının görüldüğü kişilerde radyoaktif iyot tedavisi uygulanması durumunda hastaların şikayetlerinin yaklaşık 2 ay sonra sonlandığı gözlemlenmiştir.

Tiroid bezi tarafından salgılanan tiroid hormonunun belirli aralıklarla kontrol edilmesi olası bir rahatsızlığın erken teşhis edilmesi ve dolayısıyla erken tedavi edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Graves Hastalığı Tehlike Etkenleri

Graves hastalığı kimi koşullarda nüksetme ihtimali çok daha fazladır. Öneğin Graves hastalığı kadınlarda daha çok görülmektedir. Yaşı ilerlemiş bireylerden daha çok gençlerde görülmektedir. Sigara tüketen bireylerde daha fazla nüksedebilmektedir. Bu gibi durumların yanı sıra genetikten dolayı aktarımı gerçekleşebilecek kişilerde ve bireylerin kullandığı bazı ilaçlardan dolayı yan etki olarak nüksetmesine etkisi olabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte psikolojik  bir koşul olarak bireyin olması gerekenden daha büyük bir stres içinde olması da Graves hastalığının nüksetmesinde etkili olabilmektedir.

 

 

Son Güncelleme: 23.01.2019 23:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.