Hafızayı Güçlendirmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 13 Önemli Madde

Duyduğunuz veya gördüğünüz şeyleri kısa süre sonra unutuyorsanız içeriğimiz tam size göre. Hafızanızı güçlendirebilmek için yapabileceğiniz 13 şey haberimizin devamında yer almaktadır.

Hafızayı Güçlendirmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 13 Önemli Madde

Düzensiz uyku, yetersiz beslenme veya pek çok psikolojik etmen sebebiyle duyduğunuz veya gördüğünüz şeyleri unutuyor olabilirsiniz. Ancak hafızanızı güçlendirebilmek için pek çok şey yapabilirsiniz.

1) Uyku Saatlerinizi Düzenleyin

Düzensiz uyku unutkanlık probleminin meydana gelmesini sağlayan en büyük etmenlerdendir. Düzenli uyku uyuyan bir bireyde glikoz oranı dengelenmektedir. İnsan vücudundaki savunma mekanizmalarının doğru bir şekilde çalışması için uyku saatlerinizi düzenlemeniz gerekmektedir.

2) Klasik Müzik Dinleme Alışkanlığı Edinin

Bethooven, Chopin gibi ünlü isimlerin klasik müziklerini dinlemek vücudunuzu rahatlatacaktır. Yapılan araştırmalara göre klasik müziğin hayata konsantrasyonunuzu da artıracağı belirtiliyor. Ancak hareketli parçaların bireyin unutkan ve halsiz hissetmesine sebebiyet vermektedir.

3) Gülmek Hayatınızın Parçası Olsun

Gülmek kortizon hormonunun düşmesini sağlayacaktır. Böylelikle konsantrasyonunuz artacak, stres seviyeniz azalacak ve hafızanız güçlenecektir.

4) Televizyon İzleme Sürenizi Minimize Edin

Gün içerisinde saatlerinin büyük çoğunluğunu televizyon izleyerek geçiren kişilerde Alzheimer hastalığı görülme ihtimali artmaktadır. Hafızanızı daha dinamik tutmak için televizyon için ayırdığınız vakitleri farklı uygulamalara ayırın.

5) Yeni Diller Keşfedin

Yeni bir dil öğrenmeye çalışmak hafızanızı en çok güçlendirecek faktörlerdendir. Öğreneceğiniz yeni dil ile düşüncelerinizi Türkçe yerine farklı bir dille ifade edeceksiniz. Bu da beyninizin hafıza bölümünün gelişmesini sağlayacaktır.

6) Dansa Başlayın

Dans etmek kan dolaşımınızı hızlandıracak ve beyninizin gelişmesini sağlayacaktır. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için dans kurslarına yazılabilirsiniz.

7) Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Düzenli olarak egzersiz yapmak beyninizin en az yüzde 30 oranında daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Özellikle açık havalarda yapacağınız hafif egzersizler yaşamınızı bambaşka bir noktaya taşıyabilir.

8) Nefes Almayı Öğrenin!

Doğru nefes almak beyninizin büyümesini sağlayacaktır. Böylelikle stres seviyeniz düşecek ve konsantrasyonunuz artacaktır.

9) Enstrümana Yönelin

Bir müzik aletini öğrenmek, beyin fonksiyonlarınızın hızlanmasını sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre enstrüman çalmayı bilen birinin beyin fonksiyonu en az yüzde 20 oranında hızlanmaktadır.

10) Sosyalleşin

Sosyal ortamlara girmekten çekinmeyin. Daima yeni insanlar edinin ve hayatınızda farklı düşüncelere yer verin. Uzmanlar sosyalleşen bireylerde Alzheimer hastalığının görülme ihtimalinin çok düşük seviyelerde olduğunu açıklamıştır.

11) Doğru Beslenin

Doğru ve düzenli beslenmek yaşamınızdaki birçok problemi ortadan kaldıracaktır. Vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanız hafızanızın güçlenmesini sağlayacaktır.

12) Kitaplarla Aranızı Sıkı Tutun

Kitap okuyarak düşüneceğiniz için hafızanızı geliştireceksiniz. Ancak çok fazla kitap okumak beyninizi daha çok geliştirmeyecektir. Okuduğunuz kitabı anlamak ve anlatılan konu hakkında araştırma yapmak gelişiminizi sağlayacaktır.

13) Satranç Oynayın

Arkadaşlarınızla kafeteryalarda veya kıraathanelerde oynayacağınız oyunlar yerine masa oyunları tercih edin. Satranç oynamanız hem daha stratejik düşünmenizi sağlayacak hem de hafızanızı güçlendirecektir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 00:54

YORUM EKLE