Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı için 11 Adımla Doğru Beslenme

Hamilelik sürecinde bebek ve anne sağlığı için yapılması gerekenleri 11 adımda sıraladık.

Hamilelikte Anne ve Bebek Sağlığı için 11 Adımla Doğru Beslenme

Hamilelik sürecinde beslenme hem anne hem de bebeği için büyük bir öneme sahiptir. Anne adaylarının doğuma kadar olan esnada dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır.

1) İlk Aylarda Az Ama Sık Beslenin

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında bulantı şikayetleri artış gösterir. Bundan dolayı da doktorlar, az porsiyonlar ile sık beslenilmesi gerektiğini belirtiyor. Az yağlı gıdalar tüketilmeli ve sadece açlık hissiyatı olduğu zaman yemek yenmelidir.

2) İlk 3 Ay Sonrası Hormonlar Düzenlenir

Hamilelikte ilk 3 ayı tamamlayan anne adayında artık hormonlar daha düzenli çalışmaya başlar. Bu süreçte artık anne düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Doğacak bebeğin sağlıklı olup olmayacağı alacağınız besinlerle alakalıdır.

3) Kalori Miktarınızı Artırın

Bir birey günlük ortalama 1500 kalori tüketmektedir. Ancak anne adaylarının bu süreçte alması gereken ideal kalori 2300’e kadar yükselmektedir. Ana öğünler önemli ancak ara öğünlerin de aksatılmaması gerekmektedir.

4) Kahvaltıda Yumurta Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Hamilelik sürecinde protein ihtiyacınızın karşılanabilmesi için kahvaltı sofranızda yumurtaya da yer verin. Yumurtanın tam haşlanmadan tüketilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

5) Haftada 2 Kere Kırmızı Et Tüketin

Bebeğin ve kendi protein ihtiyacınızın karşılanabilmesi için haftada en az 2 kere kırmızı et tüketilmesi gerekmektedir. Etlerin iyi pişirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

6) Akşam Yemeğinde Midenizi Yormayın

Akşam yemeklerinde kırmızı et, balık, tavuk vs. yiyeceklerinizin yanında salata yapmayı ihmal etmeyin. Salatalar midenizi yormaz, bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasına da yardımcı olur.

7) Balığı İhmal Etmeyin

Annelerin deniz ürünlerini fazla tüketmemesi hem bebek hem de anne açısından önemlidir. Ancak bu süreçte haftada bir veya iki haftada bir olmak üzere balık tüketmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır.

8) Kuruyemiş Tüketimlerinizi Artırın

Kuruyemişler Omega bakımından zengin ürünler olduğundan, gebelik sürecinde kuruyemişlerinizi artırın. Bacaklarınızda kramp varsa bunların önlenebilmesi için bir atıştırmalık olarak kuruyemiş tüketin.

9) Bol Su Tüketin

Meyve ve sebze tüketimini artırmanızın yanında su tüketiminizi de artırın. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuzun alması gereken suyu meyvelerle de destekleyin.

10) Alkol ve Sigarayı Bırakın

Sağlıklı bir doğum yapmak için sigara ve alkolün bırakılması gerekmektedir. Bir bebek, anne ne tüketiyorsa aynı besinleri tüketmektedir. Bundan dolayı da hem bebeğin hem de annenin sağlığı için zararlı alışkanlıklar bırakılmalıdır.

11) Basit-Hafif Egzersizler Yapın

Hamilelikte ilk 3 ay tamamlandıktan sonra anne adayları hafif egzersizlere başlamalıdır. Bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına ve kilo alımlarını yavaşlatabilmek açısından düzenli yürüyüş yapılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 16:26

YORUM EKLE