Havalar ısınınca coronavirüs geçecek mi? Koronavirüs salgını yaz gelince etkisini azalatacak mı? Bilim insanları ne diyor?

Havalar ısınınca korona virüs geçecek mi? Korona virüs salgını yaz gelince etkisini azaltacak mı? Halk arasında konuşulan bu söylentilerin gerçekliği nedir? Bilim insanları ne diyor? İşte uzmanların görüşleri.

Havalar ısınınca coronavirüs geçecek mi? Koronavirüs salgını yaz gelince etkisini azalatacak mı? Bilim insanları ne diyor?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan korona virüs hakkında araştırmalar sürüyor. Ortaya atılan son iddialara göre virüsün sıcakların artmasıyla birlikte azalabileceği söyleniyor. Gelişmelerin ardından vatandaşlar yaz aylarında virüsün etkisinin azalıp azalmayacağını araştırmaya başladı.

Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın birkaç ay daha dikkatli olunması gerektiğini açıklamasının ardından vatandaşlar arasında virüsün yazın azalacağı konuşulmaya başlandı.

Sıcak havada virüsün azalacağı yönünde çıkan söylentilere karşı uzmanlar bunun bilimsel bir açıklamasının olmadığı belirtiyor. Bilim insanlar havaların ısınmasıyla virüsün azalmasının kesin bir sonuç olmadığı ifade ediyor. Bilim insanlarını henüz virüs hakkında yeterli bilgiye ulaşmaması kesin bir sonuca varılmamasının sebebi olarak gösteriliyor. Ancak daha önce yaşanan vakalara bakıldığında öneğin 17 yıl önce gerçekleşen SARS virüsüne, bu virüste hava ısındığında bir azalma olmadığı biliniyor. SARS virüsünde olduğu gibi korona virüsünde de en ciddi tedbirlerin alınmasıyla virüsün kontrol altına alınabileceği söyleniyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 17:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler