Her Gün 1 Bardak Limonlu Su İçmenin Vücudumuza Etkileri

Limon, etkili bir antioksidan olduğu için günlük tüketeceğiniz suyun içerisine katıp tüketirsek vücudumuza neler olacağını biliyor musunuz? Yapılan araştırmalar sonucunda limonlu suyun sağladığı faydalar ortaya çıkarılmış. İşte düzenli olarak içilen limonlu suyun faydaları...

Her Gün 1 Bardak Limonlu Su İçmenin Vücudumuza Etkileri

Güçlü bir C vitamini deposu olan limon, PH alkalin seviyesini dengelemekle birlikte bağışıklık ve sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasına fayda sağlar. Ayrıca vücudun kanserle savaşmasına ve yaraların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Kan şekerini dengelediği için açlık hissetmemenizi bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırır. İçerdiği pektin lifler sayesinde tok kalmanızı da sağlar.

Su içmek sadece vücuda değil ruhsal ve bedensel olarakta fayda sağlamaktadır. Limonlu su içmenin vücutta yarattığı etkiler sayesinde kolaylıkla su içme alışkanlığı kazanmanıza fayda sağlayacaktır.

İşte limonlu su içmek için 11 sebep:

1- Kalori yaktırır.

Her gün bir bardak limonlu su 100 kalori daha fazla yakmanızı sağladığı ve limondaki pektin lifti sayesinde tokluk hissi vermesiyle kilo vermenizi sağlayacağını söyleniyor.

2- Yağ yakmanızı sağlar.

Uzmanların araştırmaları sonucunda su içmenin yağ yakımına etkisi kanıtlanmıştır. Daha kısa sürede yağ yakımının gerçekleşmesini isteyenlere limonlu su tavsiye ediliyor.

3- Kardiyovasküler rahatsızlıkları önler.

Potasyum açısından zengin olan limonun kalbe ve kaslara faydası herkesçe bilinir, ayrıca tansiyonu da dengeler.

4- Sinir sisteminin güçlenmesini sağlar.

Kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığı ve üşütmeye limonlu ılık suyun iyi geldiği bilinir. Antiseptik özelliği bulunan limon burun ve boğazdaki şişmenin de önüne geçer.

5- Böbrek taşı oluşumunu engeller.

Tuz konsantrasyonu artması zamanla böbrek taşı oluşumuna yol açar. pH değerini ve idrar miktarını arttıran sitrik asit böbrek taşı oluşumunu engeller. Araştırmalar sonucunda, önceden böbrek taşı düşüren bireylerin günde 100 ml limonlu su içmesi halinde, vücutlarında bir daha böbrek taşı oluşmayacağını ortaya koyuyor.

6- Demir eksikliğinin önüne geçer. Demir yediğiniz besinlerde yeterince bulunmuyorsa, daha ileriki zamanlarda demir eksikliği ortaya çıkar. Limonda bol miktarda bulunan demir sayesinde yiyeceklerdeki demir emilimini arttırır.

7- Kanser riskini azaltır.

Araştırmalar sonucunda meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin çoğu kanser türlerini engellediği tespit edildi. Henüz net bir kanıya varılmasa da uzmanlar turunçgillerin kanser riskinin önüne geçtiğini söylüyor.

8- Kötü nefes sorununu yokediyor.

Gargarıyı limonlu su ile yaptığınız zaman içerdiği sitrik asit nedeniyle kötü ağız kokusunu geçirdiği söyleniyor.

9- Sindirimi güçlendirir.

Limonların 10’da 1’ini karbonhidratlar oluşturmaktadır. Limonun içinde bulunan fiber pektini sayesinde vücudunuza fayda sağlayacak lifler sindirimi düzenler. Bu liflerden faydalanabilmek için limonu kabuğu ile birlikte tüketmeniz gerekmektedir. Bunun en iyi ve kolay yöntemi ise limonu ikiye böldükten sonra kaynatıp ılık halde o suyu içmek.

10- Kolesterolü düşürür.

Araştırmalar sonucunda, limonda bulunan diosmin ve hesperidin adlı maddelerin kolesterolü düşürdüğü görüldü.

11- İltihabı önler.

Limonun içindeki askorbik asit iltihap oluşumunu önler.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 09:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler