Her Gün Tüketilen Yumurta Kalbi Yoruyor

Yıllardır sağlık üzerinde faydalı mı ? zararlı mı? üzerinde çok tartışılan yumurtayla ilgili yapılan son araştırmanın her gün tüketilen yumurtanın kalbi yorduğu sonucunu çıkardı.

Her Gün Tüketilen Yumurta Kalbi Yoruyor

Tüm dünyada yumurtanın kalp sağlığı üzerine etkisi sürekli tartışılıyor. Son yıllarda yumurtanın sağlık açısından zararlı olmadığı konusunda birçok haber yapılırken, Canan Karatay’ın hamile olan kadınların 10 yumurta yemesi gerektiğini söylemesi işin abartılı olduğu konusunda tartışmalara yol açtı.

Son yapılan araştırma sonuçlarına göre haftada üç veya dört yumurta yiyen veya günde diyetle 300 mg kolesterol alan kişiler, hem kalp hastalığı hem de erken ölüm riski taşıdıkları ortaya çıktı.

 29 binden fazla kişinin 17.5 yıl boyunca takip edildiği araştırmanın yazarlarından Victor Zhong'in yaptığı açıklamada "Yumurta sarısı önemli bir kolesterol kaynağıdır. Tek bir yumurta yaklaşık 186 mg kolesterol içerir" diye konuştu.

Nothwesten Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi Önleyici Tıp Bölümünden Dr. Victor Zhong ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmada hem genel diyetle alınan kolesterol tüketimi (yumurta, et ve süt gibi kaynaklardan) hem de yumurta tüketiminin, özellikle kalp hastalıkları ve erken ölüm ile bağlantılı olduğu sonucunu çıkardı. 

Zhong ve araştırmanın diğer yazarları yumurtayla ilgili araştırmalarıyla igili, “Buna karşın, bu çalışma bu faktörlerin kapsamlı bir değerlendirmesini içeriyordu. Yaptığımız çalışma daha güvenilir” ifadelerini kullandılar.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 00:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler