Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistan Cevizi Yağının Sağlığımız ve Vücudumuz İçin Kanıtlanmış Faydaları

Pek bilinmese de hindistan cevizi yağının araştırmalar sonucu kanıtlanmış birçok faydası ortaya çıktı. Tepeden tırnağa vücudumuzun her yerine faydası olan hindistan cevizi yağının ne işe yaradığını haberimizden okuyarak öğrenebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar? Hindistan Cevizi Yağının Sağlığımız ve Vücudumuz İçin Kanıtlanmış Faydaları

Doğada bulunan pek çok meyve insan sağlığına faydalı olurken bunların içinden en faydalı olanlarında biride Hindistancevizi yağıdır. En önemli faydası HDL kolesterol seviyesini artırarak kalp sağlığına yardımcı olmasıdır. Kilo kaybı, cilt bakımı, saç bakımı, sindirim sistemini düzenlerken hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Tüm ülkelerce kullanılan ve son dönemde popülerliği artan bir üründür.

Hindistan Cevizi Yağının Sağlığa Faydaları

Harvard Tıp Fakültesine göre Hindistancevizi yağı kalp sağlığını düzenlerken kolesterolü düzenler. Ancak faydalı olması için az kullanılması gerekmektedir.

İkinci bir faydası olarak Hindistancevizi yağı, abdominal obeziteyi dengeleyerek kilo kaybına yardımcı olur. Bu yağın sindirimi kolaydır. Pankreas üzerinde stresi kaldırarak vücut metabolizmasını artırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Hindistancevizi yağı içinde mevcut olan yağların yarısı laurik asit üretir. Bu asitler bağırsaklarda kolayca emilir ve vücut enerjisini artırır. Araştırma raporunda 116 koroner arter hastalığın iyileşmesine son derece faydalı olduğu görülmüştür.

Tropikal bölgelerden toplanan Hindistancevizi yağı protein kaybını en aza indirerek saçların sağlıklı şekilde uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olurken saç tellerine canlılık kazandırır. Ancak kullanıma dikkat etmek gerekir ve saçların zarar görmesi engellenmelidir. Hindistancevizi yağı halihazırda çeşitli krem ve şampuanların özünü oluşturmaktadır. Hasar gören saçların çözümü de Hindistancevizi yağıdır. Saç derisine maske uygulayarak kepekten kurtulabilirsiniz.

Hindistancevizi yağı yüze ve cilde de iyi gelmektedir. Anti bakteriyel özelliği bulunan yaşlanmayı durdurma ve antioksidan ile anti-enflamatuar özelliği bakımından yoğunluğu bulunan bir yağdır.

Hindistancevizi yağı egzama ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.

Hindistancevizi yağı kullanımı cildi zararlı etkilerine karşı korumaktadır. Vücudu cilt yarası, kuru cilt, antimikrobiyel aktivite, sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarıyla vücuda zararlı bakteriyellere karşı kuvvetli etkileri görülmektedir.

Hindistancevizi yağı ayrıca vücudumuzun yanıklardan kullanılmasına faydalıdır, cilt bariyerini onarır, kuruluğun ve cildin dökülmesini engeller. Bu nedenle bu yağ pek çok cilt bakım ürününün temel kolejen maddesini oluşturmaktadır.

Hindistancevizi yağı plak ve ağız kokusunu giderirken çeşitli diş sorunlarını ortadan kaldırırken son araştırmalarda plak oluşumu ve diş eti kaynaklı problemleri gidermektedir. Hindistancevizi yağı, orta zincirli trigliseritlerin ve yağ asitlerinin varlığı böbrek, karaciğer ve safra kesesini düzenlerken, vücudun sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirerek mantar ve parazitleri yok eder.

Hindistancevizi yağı rahatlama sağlar ve antioksidan özelliği vardır, zihinsel yorgunluğu giderilmesine yardımcı olur. Hindistancevizi yağı, yaraların iyileşmesini arttırır, kan şekerini düzenleyerek insilün salgısını düzeltir ve diyabeti önler. Hindistancevizi yağı minerallerin kuvvetlenmesini sağlayarak kemik gelişimini de kuvvetlendirir. Daha az kalori içermesi ve yağ içeriğinin kolay sindirilmesiile vücudu temizler ve enerji verir.

Hindistan Cevizi Yağı Kullanım Alanları

Hindistancevizi yağı cilt nemlendiricisi, saç kremleri, taşıyıcı yağ ve mutfak uygulamalarında kullanılmaktadır. Cilde kolayca nüfuz eden ve gözeneklere kolayca emilmesiyle kolayca sertleşmez ve bozulmasına izin vermez. Cilt bakımı için saf hindistancevizi yağı kullanımına özen gösterilmelidir.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 23:20

YORUM EKLE