HIV virüsü tedavisinde çığır açacak yeni bir buluş!

Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi NeuroAIDS Merkezi'nden bilim insanları HIV virüsü tedavisinde çığır açacak bir buluş gerçekleştirdi. Hayvalra üzerinde gen değiştirme tekniğiyle uygulanan tedavi sonrasında hayvanların yüzde 30'unda hiçbir virüsün kalmadığı görüldü.

HIV virüsü tedavisinde çığır açacak yeni bir buluş!

HIV virüsü tedavisinde devrim gibi bir buluş gerçekleştirildi. Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi NeuroAIDS Merkezi'nden bilim insanları HIV virüsünün ilk kez tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ortaya koyan bir adım attılar.

Bilim insanları 29 fare kullanarak yaptıkları araştırmada bazılarına virüsü düşük seviyelere indiren ARV tedavisi ve gen değiştirme tekniği uygulayarak HIV virüsünü etkilenmiş hücreleri yok etmeyi başardılar. Sonuç olarak da hayvanların yüzde 30'unda hiçbir virüsün kalmadığı görüldü.


Araştırmacılar ilk olarak 'LASER ART' olarak adlandırılan yöntemle kanda sürekli bölünmeyle çoğalan virüsü azaltmayı başardı. Daha sonra da gen değiştirme tekniği olarak bilinen 'CRISPR' yöntemiyle HIV virüsünü, virüslü genlerden bulaşmış olan dolaşım halindeki hücrelerden temizlediler.

Tek başına kullanıldığında yeterli olmayan CRISPR yönteminin yanısıra LASER ART tedavisi ile birlikte uygulandığında bu virüsün hayvan genlerinden yok edildiği belirlendi.


Time dergisi tarafından yayınlanan araştırma hakkında konuşan NeuorAIDS merkezi direktörü Kamel Khalili, bu deneyin sonuçlarıyla teknoloji ve geliştirdikleri yöntemi kullanarak HIV virüsünü temizleme veya yok etmeyi başarabilecekleri açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 14:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya Tekoluk
Hülya Tekoluk - 12 ay Önce

Yarışmanın sunucusun müge hanım olması zaten bana bi güven verdi.kendinede güveniyorum.Gerisi kısmet zaten.