Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesi nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir?

İstanbul ıspanak zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye başvuruların artmasından dolayı İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Zehirlenme olayının tazeliğini koruması için kimyasal işlemlerden geçen ıspanaktan olduğu kaydedilirken zehirlenme belirtilerinin neler olduğu açıklandı.

Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesi nasıl anlaşılır belirtileri nelerdir?

İstanbul Esenyurt’ta önceki gün yedikleri ıspanaktan dolayı zehirlendiklerini öne sürerek hastanelre başvuru yapan vatandaşların sayılarının giderek artmasından dolayı İl Sağlık Müdürlüğünde bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada 1-3 Kasım tarihleri arasında gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 kişinin hastaneye başvurduğunu ve bunların 25'inin ayakta tedavileri gerçekleştikten sonra taburcu olduğu belirtilirken zehirlenme şikayetiyle başvuranların 19'unun ise takibi ve tedavisinin acil gözlem servislerinde devam ettiği kaydedildi.

Zehirlenme olayının ise uzun süre tazeliğini koruması için ıspanak ve benzeri sebzelerin çeşitli kimyasal işlemlerden geçtiği ileri sürülürken zehirlenmenin “ıspanak zehirlenmesi” olarak tanımlanan bir zehirlenme türü söz konusu olmadığını sadece ıspanak üzerindeki kimyasal atık veya insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir maddeden kaynaklı olarak gıda zehirlenmesi olabileceği belirtildi.

Bu durumda ise ıspanak zehirlenmesi belirtilerinin bir nevi gıda zehirlenmesi belirtileri olduğu açıklayan İl Sağlık Müdürlüğü, açıklamasında," Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir" ifadelerini kullanarak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Gıda zehirlenmesi belirtileri kontaminasyon kaynağına göre değişir. Çoğu gıda zehirlenmesi türü aşağıdaki belirti ve semptomlardan bir veya daha fazlasına neden olur:

* Mide bulantısı

* Kusma

* İshal

* Karın ağrısı ve krampları

* Ateş

* Halsizlik

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 13:42

YORUM EKLE

Popüler Haberler