Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesi nasıl olur, nasıl anlaşılır?

Ispanak zehirlenmesi araştırılıyor. Vatandaşlarımız ıspanak zehirlenmesinin ne olduğunu merak ediyor. Ispanak zehirlenmesinin nasıl anlaşılacağı belli oldu.

Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirlenmesi nasıl olur, nasıl anlaşılır?

Ispanak zehirlenmesi intenet üzerinden yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Vatandaşlarımız ıspanak zehirlenmesinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. Ispanak zehirlenmesi nedir? Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlenmesi nasıl ortaya çıkar? İşte detaylar.

Ispanak zehirlenmesi olayı son günlerin en çok tartışılan konularının başında gelmektedir. Zehirlenme haberlerini duyan vatandaşlarımız endişeli bir şekilde araştırmalar yapıyor. Bu yazımızda son günlerde oldukça gündemde kalan ıspanak zehirlenmeleri ile alakalı bilgiler vereceğiz.

Ülkemizin bazı noktalarında yaşayan vatandaşlarımız zehirlendikleri gerekçesiyle hastaneye gitti. Zehirlenme sebebinin ise ıspanak olduğu ortaya çıktı. Bu tür haberlerin sosyal medyada ve televizyonlarda yayınlanmaya devam etmesi vatandaşlarımızı endişelendirmeye başladı. Vatandaşlarımız bu endişelerinden dolayı intenette ıspanak zehirlenmesi ile alakalı arayışlara girdi. Çünkü ülkemizde ıspanak gerçekten çok sevilen bir sebze türüdür. Peki ıspanak zehirler mi? Ispanaktan zehir kapılır mı? Ispanak zehirlenmesi nasıl anlaşılır? İşte tüm cevaplar...

Ispanaktan Zehirlenilir mi?

Ispanak zaman zaman zehir barındırmaktadır. Gıdalar ile ilgili yapılan araştırmalarda ıspanağı pişirdikten sonra buzdolabında ya da açıkta bekletirseniz zehirli bir hal alabilir. Çünkü ıspanakta yüksek miktarda demir vardır.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre pişirildikten sonra bekletilen ıspanakta nitrit oluşmaktadır. Bu nitrit de insanı zehirlemektedir. Bundan dolayı pişirilen ıspanağın bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar pişirilen ıspanağın hemen tüketilmesi konusunda vatandaşlarımızı uyardı.

Ispanak zehirlenmesi yaşarsanız, gözleriniz bulanık görmeye başlar. Ayrıca kas güçsüzlüğü ve halsizlik yaşarsınız.

İstanbul Sağlık Müdürü'nden Açıklama Geldi

Ispanak zehirlenmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 1 ile 3 Kasım 2019 tarihleri arasında ıspanak zehirlenmesinden 44 kişi hastanelere başvurdu. Bu kişilerin 25'i taburcu edilirken, 19'u ise hala inceleme altında bulunuyor. Bu kişiler acil gözlem servislerinde tedavi ediliyor.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

"1-3 Kasım tarihleri arasında İstanbul geneli sağlık tesislerimize gıda zehirlenmesi (ıspanak ve ıspanağa benzer bitkiler) sebebiyle 44 vatandaşımız hastanelere başvurmuş olup, bunların 25'i taburcu olmuştur. Geriye kalan 19'unun ise takibi ve tedavisi acil gözlem servislerinde devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimize toplam başvuran hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmadığı gibi ilgili süreç, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Valiliğimizce yakından takip edilmektedir.''

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 13:13

YORUM EKLE

Popüler Haberler