İyot eksikliğinin yol açtığı hastalıklar! İyot eksikliğinde nasıl beslenmeli?

İyot, vücudumuzun gelişmesi, beyin ve sinir sistemimizin çalışmasını sağlayan ve ayrıca tiroid bezi hormonlarının yapımı için gerekli olan çok önemli mineraldir. İyot eksikliğinin erken evresinde çok fazla belirti vermemesinden dolayı ilerlemiş evrelerde vücutta önemli hastalıklara da yol açabiliyor. Peki iyot eksikliğini nasıl anlarız? İyot eksikliğinde nasıl bir beslenme uygulanmalı?

İyot eksikliğinin yol açtığı hastalıklar! İyot eksikliğinde nasıl beslenmeli?

Dünyada önemli sağlık sorunları arasında iyot eksikliği de yer alıyor. Tiroid hormonu üretmek gibi çok önemli görevi bir olan iyot, bunun yanı sıra metabolizmanın da zararlı etkenlerden korunmasını, çocuklarının beyin gelişimini, vücuttaki kalsiyum ve fosfor alımına destek olması gibi yararlar da sağlamakta.

Vucut sağlığı için çok önemli bir yere sahip olan iyot yeteri kadar alınmadığında ise çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Zeynel Beyhan, iyot eksikliği ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı. İyot eksikliğinin guatr hastalığına, gebelerde düşüğe, gebe kalmakta güçlük çekmeye, erken doğuma, çocuklarda zeka geriliğine, sağırlığa, şaşılığa, doğuştan anomaliler ve daha birçok hastalığa sebep olduğunu söyleyen Dr. Beyhan, iyot eksikliğinin erken evrede belitri vermediğini hipotiroidiye yol açtıktan sonraki iyot eksikliği belirtilerinin regl düzensizliği, halsizlik, saç ve tırnaklarda kırılma, cilt kuruluğu, kabızlık, soğuğa karşı hassasiyet, çabuk kilo alma ve verememe, depresyon, duygu durumunda düzensizlikler, kalp ve akciğer sorunları, konsantrasyon bozuklukları olduğunu belirtti.

İyot eksikliğinde beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini ve hangi besinleri ne kadar almamız gerektiği de değinen Prof.Dr. Beyhan, "ıspanak, pazı, kabak, sarımsak ve kuru fasulye bol miktarda iyot içerir, lahana, karnabahar, brüksel lahanası, şalgam, turp gibi içinde guatrojenler denen antitroit bileşikleri olan sebzelerin ise iyot yetersizliğine neden olur. Bu besinlerin dengeli tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktarın çocuklarda 90-120 mikrogram, yetişkinlerde 150 mikrogram, hamile veya emziren kadınlarda ise yaklaşık 250 mikrogram olması gerekiyor." diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 09:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler