Kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir, belirtileri ve tedavisi

Kabızlık hemen hemen herkesin en az bir defa yaşadığı veya yaşayabileceği bir bağırsak problemidir. Bağırsak problemi bulunanlar için ''Kabızlık neden olur?'' sorusunun yanıtını içeriğimizde derledik. İşte kabızlığa ne iyi gelir, belirtileri ve tedavisi ile ilgili detaylar.

Kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir, belirtileri ve tedavisi

7’den 70’e herkeste rastlanabilen sorunlardan bir tanesi bağırsak tembelliği veya diğer adıyla kabızlıktır. Tıp bilinde ‘’konstipasyon’’ olarak da bilinen bu rahatsızlık kişiye büyük sorunlar oluşturmaktadır.

Kabızlık sorununu birçok farklı sebep meydana getirebilmektedir. Sebepleri tespit ettikten en uygun tedaviyi uygulayarak sorununuzu çözebilirsiniz. Önerilen beslenme disiplinini özenle uygulayarak tıbbi tedaviye destek sağlayabilirsiniz.

Kabızlık belirtileri nelerdir?

Bağırsak kaslarının yavaş veya yetersiz kalması sebebiyle kabızlık problemine rastlanabilmektedir. Dışkı oldukça yavaş bir şekilde hareket edip, su kaybeder.

Haftada 3 yahut daha az dışkılama ihtiyacı hissedilirse,

Dışkı sırasında ve sonrasına zorlanma ve acı hissi yaşanırsa,

Karın bölgelerinde şişkinlik, ağrı veya mide bulantısı yaşanırsa,

İştahta azalma olursa,

Gaz problemi meydana gelirse,

Sert ve topak dışkılama olursa kabız olabilirsiniz.

Bağırsak problemlerinizin tedavileri aksatıldığında; rektum bölgesi yırtığı ve hemoroide başta olmak üzere pek çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kabızlık sebepleri nelerdir?

Kabızlık sorununun meydana gelmesine sebebiyet verebilecek birçok nokta bulunmaktadır. En sık rastlanılan problemler ise; lif eksikliği, güçlü ağrı kesiciler, hareketsiz yaşam, huzursuz bağırsak sendromu, hamile, dışkı ertelemek, az sıvı tüketimi, protein bakımından zengin ancak karbonhidrat yönünden fakir beslenme tarzının belirlenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kabızlığa ne iyi gelir?

Kabızlık sorunu henüz başlamış ve kronik bir hal almamış ise bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz. Bitkisel yöntemlerle dışkınızı yumuşatabilir ve bağırsak hareketlerinizi hızlandırabilirsiniz. Bu konuda en fazla bilinen yöntemlerden birisi sinamekidir. Sinamekiyi çay gibi demleyip uyumadan önce içebilirsiniz.

Sabah kalkıp bir bardak ılık suyun içerisine yarım limon sıkıp tüketin. Bu yöntem de bağırsaklarınızın hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır.

Omega yağ asidi ve lif içeren gıdaları sıklıkla tüketebilirsiniz. Baklagil, fasulye, kuşkonmaz, havuç, lahana, tatlı patates ve enginar gibi gıdalar bağırsaklarınızı hızlandırır.

Elma, armut, erik, ananas, incir, kayısı, ahududu, böğürtlen ve şeftali tüketimi kabızlık sorununuzun çözülmesine yardımcı olur.

Bebeklerde kabızlık rahatsızlığı ebeveynleri en fazla endişeye sürükleyen hususlar arasında bulunmaktadır. Bebeklerinize; kuru üzüm, kuru erik veya kuru kayısı kaynatarak komposto yaparak bağırsağın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinize; sabahları bir çay kaşığı zeytinyağı içirebilir,

Armut rendeleyip yedirebilir,

Taze elma sıkıp suyu içirebilirsiniz,

Çay kaşığı çörek otu yağı içirebilirsiniz.

Kabızlık nasıl tedavi edilir?

Bağırsak problemleriniz bitkisel yöntemlerle iyileşmezse uzman hekime görünüp tıbbi tedaviyi yaptırmanız gerekmektedir. Muayene ve tetkikler sonucunda hekim hastalığınıza tedaviyi uygular. En uygun ilacı reçete edecek hekim, dışkılamayı kolaylaştırır ve bağırsakları yumuşatan ilaçlar ile tedavinizin gerçekleşmesini sağlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 09:44

YORUM EKLE

Popüler Haberler