Kaçış sendromu nedir? Mehmet Ali Erbilin hastalığı kaçış sendromu belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri!

Son günlerde Mehmet Ali Erbil’in de kaçış sendromu hastalığına yakalanmasının ardından bu hastalık merak konusu oldu. Kaçış sendromu nedir? Mehmet Ali Erbil’in hastalığı kaçış sendromu belirtileri nelerdir? Kaçış sendromu hastalığının kesin bir tedavi yöntemi halen elde edilemedi.

Kaçış sendromu nedir? Mehmet Ali Erbilin hastalığı kaçış sendromu belirtileri nelerdir? Tedavi yöntemleri!

Kaçış sendromu hastalığı, damar dışına sıvı kaçması sonrasında oluşur. Bu gelişmeler hastada yorgunluğa, tansiyon düşmesine ve kan basıncının azalmasına neden olur. Nedeni tam olarak saptanmayan bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Mehmet Ali Erbil’de de görülmesiyle birlikte adı daha fazla duyulmaya başlanmıştır.

Kaçış Sendromu Nedir?

İlk olarak 1960 yılında saptanan kaçış sendromu, tıp literatürüne Capillary leak syndrome ismi ile geçmiştir. Bu hastalığın kesin bir tedavisi henüz bulunamadı. Hastalığın damarlardan dışarıya sıvı kaçması sonucu ortaya çıktığı söylenmektedir. Bu ise hastada tansiyon düşmesi ve yorgunluk gibi belirtilere sebep olmaktadır.

Atakların ne zaman olacağı belli olmayan bu hastalık, kişinin hayatını fazlasıyla olumsuz etkilemektedir. Birden ortaya çıkan krizlerinde iç organları olumsuz etkilediği düşünülüyor. Atakların başlamasıyla kan içerisinde protein ve mineraller dışarıya sızmaya başlamaktadır. Bu durum ise organların işleyişini bozmaktadır.

Kaçış Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kaçış sendromunun belirtileri grip hastalığına benzer niteliktedir. Gripte görülen yorgunluk, ateş gibi belirtiler hastada görülmektedir.

Tedavisi Nedir?

Son yıllarda daha sık görülmeye başlanan kaçış sendromu üzerine araştırmalar sürmektedir. Ancak şu ana kadar kesin bir tedaviye ulaşılamadı. Sendromun da tam sebebi bilinmemektedir. Kaçış sendromunun belirtileri olan kriz oluşumunu önlemek için üst solunum yolu tedavisindeki ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sadece krizi önlemek için kullanılır. Kesin bir iyileşme sağlanamamaktadır.  

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 01:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler