Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Gündelik hayatta oldukça fazla tüketilen zeytinyağının faydalarından ve kaliteli bir zeytinyağının sahip olması gereken özellikler hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız aşağıda yer almakta.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Zeytinyağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Genellikle sahil kesiminde üretilen ve tüketilen zeytinyağı gündelik hayatın vazgeçilmez gıdalarından biri olduğu gibi içerdiği zengin besin maddeleriyle de halk arasında ‘‘şifalı yağ’’ olarak tanınıyor. Asıl merak edilense sağlığa faydaları konusunda yüzlerce önek sayabileceğimiz zeytinyağının nasıl seçilmesi gerektiği ve zeytinyağının kalitesinin nasıl anlaşıldığı.

Her Derde Deva Zeytinyağı

İnsan sağlığını son derece iyi yönde etkilediği bilinen zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

Uzmanlar kaliteli besin değerine sahip zeytinyağları; yüksek tansiyonun ve yüksek kolesterolün düşürülmesinde, kalp damar tıkanıklarında, her türlü mide ve sindirim hastalıklarında, romatizma ve eklem rahatsızlıklarında, safra kesesi ve karaciğer sıkıntılarında olduğu kadar boşaltım sistemleri ile cilt hastalıklarında da oldukça etkin olarak kullanılmaktadır.

Birçok farklı alanda şifanın ilk adreslerinden olan zeytinyağı çocukların beyin ve kemik gelişimini önemli derecede etkilemesinin yanı sıra saç bakımında da en çok tercih edilen doğal gıdalar arasında.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

Gördüğünüzde kaliteli olduğunu anlayacağınız zeytinyağının farkedilecek ilk özelliği ağızda acı bir tat bırakması ve boğazı yakarak mideye ulaşmasıdır. Bir zeytinyağının kalitesini üretildiği teknik, yağın kıvamı ,tadı ,kokusu ve ambalajlandığı paket ile markasına bakarak anlayabilirsiniz.

Zeytinyağının Üretildiği Teknik

Bir zeytinyağını kaliteli yapan etkenlerden biri de zeytinyağının üretildiği tekniktir. Kaliteli zeytinyağı zeytinin erken hasat edileninden ve soğuk sıkım tekniğiyle işleneninden elde edilir. Zeytinyağının faydalı olmasını sağlayan madde içinde bulunan polifenol maddesidir. Zeytin henüz tam olgunlaşmamışken içinde bulunan polifenol maddesi en üst seviyededir. Zeytin olgunlaştıkça içerdiği polifenol miktarı da aynı oranda azalmaktadır. Zeytinin işlenme sürecinde soğuk sıkım tekniği kullanılırken suyun minimum seviyede kullanılmasına özen gösterilmelidir. Polifenoller yapıları gereği uçucu özelliktedirler ve suya karıştıklarında kolaylıkla çözünebilirler. Hasatı erken yapılmış ve soğuk sıkım tekniğiyle üretilmiş zeytinyağlarının sağlığa faydası diğerlerine nazaran çok daha fazladır.

Kokusu

Zeytinyağının kaliteli olup olmadığını anlamak için ilk yapmanız gereken şey yağı koklamanızdır. Burada altını çizmemiz gereken en önemli nokta zeytinyağında zeytin kokusunun yoğun olarak alınmaması gerektiğidir. Kaliteli zeytinyağının kokusunun meyve aroması gibi olması gerekmektedir. Zeytinyağını kokladığınızda bununuza pastel ya da yağlı boya kokusunun geldiği durumlarda ise bu yağın uzun süre bekletildiği anlamını taşımaktadır.

Tadı

Zeytinyağının tadının en iyi şekilde algılanması için yapılması gereken yağdan küçük bir kaşık alınıp dilin üzerinde bir süre gezdirilmesidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaliteli bir zeytinyağı ağızda acı bir tat bırakması ve boğazı yakarak mideye ulaşmasıdır. İçinde oldukça fazla antioksidan bulunan zeytinyağı insan sağlığına son derece olumlu fayda sağlar.

Renk Tonu

İnsanlar arasında iyi bir zeytinyağı seçiminde kullanılan tekniklerden bir diğeriyse yağın rengidir. Canlı ve berrak renkteki yağların kaliteli olduğuna inanılsa da bu algı son derece yanlıştır. Bir zeytinyağının kalitesini anlamada yağın renk tonuna bakılması doğru değildir.

Zeytinyağının Ambalajlandığı Paket ve Markası

Kaliteli zeytinyağı tüketmek isteyen okurlarımızın danışması gereken bir diğer yolsa T.C Tarım Bakanlığı’nın kabul verdiği ve onayladığı markaları kullanmak olacaktır. Bir zeytinyağının ambalajında dikkat edilmesi gereken husus yağın üretildiği yıl değil, hasat edildiği yıldır.

Zeytinyağı şişesinin plastik olmaması ve güneş ışığını geçirmeyecek renklerde ambalaja  sahip olması da oldukça önemlidir. Güneş ışınları zeytinyağının bayatlama tarihini öne çeker ve tadının bozulmasına sebep olur.

Siz değerli okurlarımıza kaliteli bir şekilde zeytinyağı tüketilmesi konusunda vereceğimiz son tavsiye satın aldığınız zeytinyağı ambalajını açtıktan sonra en geç 2 ay içerisinde bitirmenizdir.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 14:32

YORUM EKLE