Kanser Riskini En Aza İndiren Mucizevi Besinler

Günlük hayatımıza olumlu etkisi olan bazı besinlerin, ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azalttığı bilimsel olarak kanıtlandı. Çinli bilim insanları, sarımsak, soğan ve pırasa besinlerinin kalın bağırsak kanserinin (kolorektal kanser) gelişim riskini azaltabileceği konusunda açıklamalarda bulundular.

Kanser Riskini En Aza İndiren Mucizevi Besinler

Sarımsak, soğan ve pırasa tüketiminin kalın bağırsak kanserinin gelişim riskini azaltabileceği yönündeki çalışma kapsamında çinli uzmanlar, kolorektal kanserden mustarip olan 833 hastanın yaş, cinsiyet ve yaşadıkları yerle ilgili verileri 833 sağlıklı kişinin verileriyle karşılaştırdı. Araştırmaya katılanlarla periyodik olarak anketler yapılarak, besleme düzenleri ve öğün sıklıkları ile ilgili bilgiler derlendi.

 Bol miktarlarda soğan tüketen erişkinlerde, kolorektal kanser gelişim olasılığının bu gıdayı nispeten daha az tüketenlere kıyasla yüzde 79 daha düşük olduğunu tespit eden uzmanlar, araştırmayı derinleştirerek sarımsak, soğan ve pırasada kalın bağırsaktaki kötü huylu tümörün gelişim riskini azaltmaya yardım eden bileşenlerin olduğu sonucuna vardı.

 Araştırma ekibinden Zhi Li, "Sonuçlar, yaşam tarzı değiştirilerek kolorektal kanserin daha fazla araştırmayı hak eden birincil önlemesine ışık tutuyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 16:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler