Karaciğer Dostu Enginar Suyunun Bilinmeyen 7 Faydası

Vücutta biriken toksinlere karşı verdiği savaşla karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olan enginar ve suyunun bilinmeyen 7 faydası daha ortaya çıktı. İşte yaprağından suyuna şifa dağıtan enginarın faydaları..

Karaciğer Dostu Enginar Suyunun Bilinmeyen 7 Faydası

Enginarın mevsimine girdiğimiz şu günlerde bolca tüketerek yararlarından faydalanmak çok kolay. Vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin olan enginar suyundan yapraklarına kadar tam bir şifa kaynağı.

Vücutta biriken toksinlere karşı verdiği savaşla karaciğerin kendini yenileyerek tam bir karaciğer dostu olan enginarı Ülkemizde oldukça fazla bulunmakta.

-Enginar sadece karaciğere değil birçok sağlık problemine etkili bir sebze. Enginarda bulunan silymarin maddesi, prostat, mem ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağladığı gibi bunun yanı sıra silymarin, hücrelerin hasar görmesine de engel oluyor.

-Cilt sağlığının korunmasında da etkili bir rol oynayan enginarın suyunun içeriğinde bol miktarda magnezyum, fiber, folete ve C vitamini bulunuyor. 

-Ortalama bir adet enginar sadece 25 kalori olduğundan diyet listelerinde bol bol kendisine yer buluyor. Lezzetli ve kalorisiz olmasının yanı sıra metabolizma hızlandırıcı etkisi de mevcut. Üstelik lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmaya da yardımcı.

-Afrodizyak özelliği sayesinde cinsel duyguları harekete geçiren enginar suyu, cinsel problemler yaşayanlar için güçlü bir yardımcıdır.

-Yeni doğum yapan annelere enginar suyu tavsiye edilmesinin nedeni süt artırıcı etkisi olduğudur. Fakat önce doktorunuza danışmanız gerekiyor.

-Kalbi güçlendirir ve tansiyonu dengede tutmaya yarar ve Kolesterolün en büyük düşmanıdır.

-Enginarda bulunan flavonoidler, kardiyovasküler hastalıklar riskini en aza indirir.

HER DERDE DEVA ENGİNAR SUYU NASIL HAZIRLANIR?

*4 adet orta büyüklükte temizlenmiş enginar 

*1,5 ltre içme suyu

Enginarları suyla birlikte tencerenin içine alın ve 20 dakika boyunca orta ateşte kaynatın.

20 dakikanın sonunda tencerenin altını kapatın ve demlenmeye bırakın.

Ardından cam kavanoz içinde uzun süre olmamak şartıyla dolapta saklayabilirsiniz.

Sabah kahvaltıdan ve öğle yemeklerinden önce bir fincan tüketin.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 15:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler