05 Mart 2019 Salı 17:43
Keçi Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir? Çocuklar İçin Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı? Keçi Sütü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
Takip Et:

Keçi Sütünün Faydaları

Pek çok kişi keçi sütünü inek sütü ile karşılaştırmaktadır. Bunun sebebi inek sütüne bir türlü alışamamalarındandır. İnek sütleri laktoz ile yüklüdür ve sindirim sistemi tarafından zor bir şekilde sindirilmektedir. Alerjenleri fazladır ve insan bedeninin bozulmasına sebep olabilmektedir.

Ancak keçi sütü bağırsak bölgesinde kolayca sindirilebilmektedir. Aynı zamanda keçi sütünün lezzeti de iyidir ve besin değerleri de iyi seviyelerdedir. Bu yüzden keçi sütleri iyi birer seçenektir.

Keçi Sütü Nedir?

Keçi sütü, isminden de anlaşılacağı gibi keçilerden elde edilen süttür. Pek çok besin maddesini bünyesinde bulunduran keçi sütü aynı zamanda kalsiyum, fosfor ve riboflavin gibi mineral ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. Orta zincirli yağ asitleri konusunda da büyük zenginlikleri vardır. Bu zenginlikler sütün faydalı bir formda olmasını da sağlamaktadır.

Keçi Sütünün Faydaları

Keçi sütünün sindirimi kolaydır, bünyesinde daha az alerjen ve daha az inflamatuar bulundurur, kalsiyum oranı yüksektir. Aynı zamanda keçi sütlerinin kolesterol seviyelerini dengelemek açısından da faydaları bulunmaktadır. Keçi sütleri cilt sağlığına destekte bulunur ve besin emilimini çoğaltmaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırması

Keçi ve İnek sütünün yağ değerleri birbirine yakın bile olsa keçi sütünde bulunan yağ kürecikleri daha ufaktır. Bu durum sütün bedende daha kolay sindirilmesine olanak sağlamaktadır.

Keçi sütü laktoz ya da süt şekeri oranı olarak da inek sütünden daha düşük değerlere sahiptir. Laktoz intoleransı pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biri olduğu için ya da inek sütünde bulunan laktozu sindirmekte zorluk çekilmesinden dolayı keçi sütü tercih edilebilir seçeneklerden bir tanesi konumundadır.

Daha az Alerjen ve Daha Az İnflamatuar

İnek sütüne karşı alerjisi olan kişiler içinde bulunan proteinlerden A1 kazeine karşı hasssiyet beslemektedir ve onu sindirebilme yetenekleri bulunmamaktadır. Bunun yanında, inek sütü çocuklar içinde en çok görülen alerjenler arasında yer almaktadır. Bu durum çocukların büyümesi evreleri sonrasında da sürebilmektedir. Bunun sebebi alerjik belirtilere sebep olabilen 20 ‘den daha çok değişik alerjeni bünyesinde bulundurmasındadır. İnek sütü alerjisi semptomları genel olarak mevsimsel alerji bulguları ile karıştırılmaktadır. Nedenini anlamlandırabilmek oldukça basittir. İnek sütü alerjisi bulguları kurdeşen ve burun akıntısı bezlerinden karın kramplarına ve koliklere kadar değişiklik gösterebilmektedir.

Yüksek Kalsiyum Oranı

İnek sütü genel olarak kalsiyumun yüksek oranda olduğu ana besinlerden bir tanesidir. Keçi sütüne geçiş yapılırken yeteri kadar kalsiyum alamama hususunda endişe edilmesine gerek yoktur. Keçi sütü inek sütünden daha yüksek mineral değerlerine sahiptir. İnek sütünde günlük alınması gereken değerlerin %28’, keçi sütünde ise %33’ü bulunmaktadır.

Kolesterol Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kadınlar ve erkekler için keçi sütünün en çok önem arz eden yararlarından biri de kalp sağlığı üstündeki terapötik etkileridir. Bunun sebebi keçi sütünün yüksek derecelerde orta zincirli yaş asitine sahip olmasıdır. İnek sütünde orta zincirli yağ asitleri % 15 ile 25 arasında bulunurken bu oran keçi sütlerinde %30 ile 35 arasındadır. Bu yağlar vücut yağları olarak depolanmaktansa, kolesterolün düşmesine yardımcı olan bir enerji türü olarak kullanılmaktadırlar. Koroner kalp hastalıkları ve bağırsak hastalıklarında tedavi yöntemleri içinde keçi sütleri kullanılabilmektedir.

Aynı zamanda keçi sütleri iyi kolesterol denen kolesterol çeşidinin dengede kalmasını sağlayacak etkilere de sahiptir.

Cilt Sağlığını Destekler

Keçi sütünde bulunan yap asitleri ve trigliseritler yalnızca iç organların doğru bir şekilde çalışmasını sağlamakla kalmaz, diğer yandan da cildinizin çok güzel görünmesini sağlamaktadır. Nemlendirici özelliğine sahip keçi sütü cildin yumuşak olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda A vitamini keçi sütlerinde yüksek seviyelerde bulunur ve bu vitamin genel cilt sağlığına olumlu yönde etki etmektedir.

Keçi sütü’nün pH seviyesi iyi bir oranda olmasından dolayı cilt tarafından kolay bir şekilde kabul edilir ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sebepten dolayı birçok kişi cilt bakım ürünlerinde keçi sütünün kullanıldığı ürünleri tercih etmektedir.

Besin Emilimini Çoğaltır

Yapılan araştırmalar demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi besinlerin vücut tarafından keçi sütü ile alındığında, inek sütü ile alındığından daha kolay bir şekilde sindirildiğini belirtiyor. Bu minerallerin biyoyararlanımı sayesinde kemik demineralizasyonu ve anemi gibi beslenme sorunlarının ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır. Demir eksikliği ve magnezyum eksikliğinin giderilmesinde de destekçi olabilmektedir.

Keçi Sütü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Keçi sütü, keçilerden üretilen bir süttür. İnek sütü gibi, teknik olarak bir süt ürünü olarak görülmektedir.
  • Keçi sütünün her porsiyonu pek çok önem arz eden mikro besleyici hususunda da yüksektir. Bunlardan bazıları kalsiyum, fosfor ve riboflavin, ayrıca kalp sağlığına uygun yağlar ve protein olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük farklardan biri sindirilebilme potansiyelidir. Keçi sütünün sindirimi basittir, daha az inflamatuar ve potansiyel alerjenler bazında da daha düşüktür.
  • Koyun sütü inek sütüne iyi bir altenatif olabilmektedir. Sindirimi basittir. Bunun yanında, bazı vitamin ve minerallerde keçi sütünden bile daha yüksektir.
  • İdeal olarak, olası sağlık yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için çiğ keçi sütü ya da fermente edilmiş keçi sütü tüketmeye çalışılması gerekmektedir. Bunun yanında keçi peyniri tüketmeyi tercih edebilir ya da sabun ve serum yapmak için keçi sütü kullanılabilmektedir.

Keçi Sütü ve İnek Sütü Arasındaki Farklar

Keçi sütü ile inek sütü arasında görülen farklardan en büyüğü sindirilebilirliktir. Keçi sütü daha kolay sindirilmektedir. Bu durum gastrointestinal sorunları olan insanlar için keçi sütünü daha tercih edilebilecek bir seçenek haline getirmektedir. Keçi sütü laktoz problemi olan insanlar tarafından da daha iyi kabul edilmektedir ve inek sütünün yolunda enflamasyon görülmesine sebep olmaz. Çocukların emzirilmesi sona erdikten sonra verilebilecek sütler arasında iyi bir seçenektir. Bunun nedeni de inek sütünden daha az alerjeni bünyesinde bulunduruyor olmasıdır.

Keçi sütünün daha az yaygın olmasından dolayı fiyatı daha pahalı olabilmektedir. Tat ve koku konusunda da inek sütünden çok farklıdır.

Keçi Sütü ile İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Keçi sütü çok sağlıklı ve besleyici özellikleri olsa bile, dikkate alınması gereken birtakım dezavantajları da vardır.
  • En yaygın keçi sütü yan etkilerinden bazıları gaz veya şişkinlik gibi sindirim problemleridir. Bunun sebebi keçi sütünde az miktarda laktoz bulunmasıdır. İnek sütünden ya da diğer süt ürünlerinden daha düşük olmasına karşın, laktoza karşı şiddetli intoleransı olanlar için de problemlere sebep olabilir.
  • Her zaman olduğu gibi, düşük bir miktarla başlamak ve toleransınızı değerlendirmek için yavaş yavaş alımınızı artırmak en iyi seçenektir. Keçi suyunu içtikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşamanız durumunda, belirtileri azaltabilmek için geri ölçeklemeyi ve alımınızı azaltmaya yönelebilirsiniz.
  • Keçi sütünün, süt içermeyen diyet veya vegan diyet gibi diyetleri uygulayanlar için de uygun olmadığını unutmamak gerekmektedir. Bu diyetleri takip eden kişiler için, bunun yerine bademli veya yulaflı süt gibi seçenekleri tercih etmeleri gerekmektedir.
Son Güncelleme: 05.03.2019 17:43
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.