Kemik erimesinde hayati tehlike yaratan kırıklara karşı kemik suyu

Kemik erimesi, vücuttaki kemiklerin git gide zayıflaması ve daha kırılgan hale gelmesiyle meydana gelen bir hastalıktır. Ciddi derecede hayati tehlike yaratan kemik kırılmalarına yol açan bu hastalık için en etkili besin ise kemik suyudur.

Kemik erimesinde hayati tehlike yaratan kırıklara karşı kemik suyu

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz, düşük kemik kütlesiyle birlikte kemik yapısının bozulması ve kemiklerin vücutta daha kırılgan hale gelmesiyle karşımıza çıkan bir hastalıktır. Erken teşhiste tedavi edilebilen bu hastalık dikkat edilmediği takdirde ise hayati tehlike yaratacak kırıkların oluşmasına neden olabiliyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Gürkan Taşkale, Osteoporoz yani kemik erimesi ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı.

Osteoporoz hastası olan kişide belirgin bir şekilde boy kısalığı meydana geldiğini söyleyen Taşkale, "Osteoporoz genellikle vücutta bir kırık oluşmadıkça farkına varılmayan sinsi bir hastalıktır. Sırt ve bel bölgesindeki omurga kemikleri yeterince yük taşıyamadığı için kemikler yükseklik kaybına uğrar ve bu kemiklerin her birinin 1 mm azalması hastanın boyunda ortalama 3,5-4 cm azalmaya sebep olur. Bu nedenle 55-60 yaşlarından itibaren boyda tespit edilen 3 cm ve daha fazla azalma osteoporozun en önemli belirtilerinden biridir. Bu hastalardaki en büyük problemlerden biri de kolay oluşan kemik kırıklarıdır. Özellikle sırt, bel, bacak ve kalça bölgesindeki ağrılar osteoporoz hastalarında en sık görülen belirtilerdir. Osteoporoz olan kişilerde kas kuvvetinde de azalma olduğu için bu kişiler kendilerini normalden daha güçsüz hissederler" diye konuştu.

Öğr. Üyesi Taşkale, Kemik erimesinden korunma çocukluk çağından itibaren başlanması gerektiğini ve 25-30'lu yaşlara kadar doğru beslenme ile sağlıklı bir yaşam sürmek gerektiği vurgusunu yaparak yaptığı açıklamada, "Dengeli beslenmek, yeterli protein alımı, fosfor ve kalsiyumdan zengin beslenmek gereklidir. Kemik suyu tüketmek, özellikle yemeklerde kemikli etin kullanılması kemik sağlığına yararlı olacaktır. Kemikten alınan kolajen çok değerli bir protein yapısıdır. Tabi ki sağlık açısından her gün et tüketmek de doğru değil, sağlıklı bir insan haftada 2-3 gün kemikli etten yapılmış yemekleri tüketebilir" ifadelerini kullandı.

Kemik sağlığı için hamsi, alabalık ve somon gibi deniz ürünleri de tüketmenin oldukça faydalı olduğunu belirten Taşkale, "Özellikle hamsi gibi kılçığı ile tüketilebilecek balıklar tercih edilmelidir. Balığın kılçığında bulunan kalsitonin maddesi kemik yapıcı özelliğe sahiptir. Bunun dışında balık; kalsiyum, fosfor ve protein açısından da zengin bir besindir. Kemik sağlığı üzerindeki en önemli vitaminler B, C, D, K, vitaminleridir. Bu nedenle besin gruplarından çeşitli beslenmek çok önemlidir. Çünkü bu vitaminlerin hepsini tek bir besin grubundan almak mümkün değildir" dedi.

Osteoporoz hastalığını tedavisi ile ilgili de bilgi veren Dr. Taşkale, "Öncelikle hastaların kemik metabolizmalarının Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilip, D vitamini, kalsiyum, fosfor ve diğer protein metabolizma değerlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi gerekir. Eğer ihtiyaç varsa bu değerler için öncelikle bir tedavi uygulanıp, değerler normale döndükten sonra kemik erimesine neden olan faktörlerin kemik yıkımı mı yoksa yapım azlığı mı olduğu saptanmalıdır. Eğer kişide vitamin eksikliği varsa bu durum yapım azlığı sonucu oluşan kemik erimesi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu durumda kalsiyum ve D vitamini tedavisi uygulanabilir. Fakat kişinin kemik yıkımında da bir sorun varsa yani yaşlanma ve hormonlardaki azalmaya bağlı bir problem varsa kemik yıkımını azaltan ilaçlar ile tedavi uygulanır. Tüm bunların dışında kemik erimesine sebep olan başka hastalıkların olup olmadığı mutlaka tespit edilmeli, eğer böyle bir durum varsa saptanan hastalık tedavi edildiğinde kemik erimesi ile ilgili şikayetler de ortadan kalkacaktır." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2019, 23:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler