Kepçe kulak nedir? Kepçe kulak estetiği hangi durumlarda yapılır?

Kulağı kepçe olanlar genellikle bu durumdan şikayetçidir. Bundan dolayı kepçe kulak sorunu yaşayan birçok insanın aklına ilk gelen kepçe kulak estetiğidir. Kepçe kulak estetiği nedir, nasıl yapılır diye soranlar için detaylar…

Kepçe kulak nedir? Kepçe kulak estetiği hangi durumlarda yapılır?

Kepçe kulağa sahip olan insanların birçoğu, bulundukları bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Halinden şikayetçi olan insanların da aklına gelen ilk çözüm yol estetik operasyondur. Kepçe kulak sorunu, kulağın olması gerekenden daha büyük olmasından kaynaklı bir durum olarak bilinmektedir. Fakat kepçe kulak sorununda kulağın normalden büyük olması gibi bir durum söz konusu değildir. Kepçe kulak olmanın tek nedeni, kulak kıkırdağının olması gereken şekilden farklı bir görüntüde olmasıdır.

Kepçe Kulaklarda Ne Sorun Vardır?

Kepçe kulak sorunu yaşayan kişilerde bu duruma neden olan iki farklı sebep vardır. Bu sebepler şöyledir:

  • Kulak ve kafanın yaptığı açının olması gerekenden geniş olmasına bağlı olarak kulağın dışa doğru açık olması
  • Kulağın üst kısmında olması gereken kıvrımın oluşmamış olması

Kepçe Kulak Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Kepçe kulak estetiğinin yapılması için hastada belirlenmiş olan bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şu şekilde:

  • Kulakta orantısız büyüklük ve küçüklük varsa
  • Baştaki konumunun düzgün olmaması veya kötü yerleşmesi
  • Dışa doğru oluşan kepçelik durumu varsa
  • Yaralanma sonucunda deformasyona uğramış kulaklar varsa
  • Kulak şeklinden ötürü saç toplama yapılamıyorsa

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe Kulak estetiği, temel olarak kulak şeklini değiştirmek amacıyla yapılan bir operasyondur. Kepçe kulak sorununun nedeni belirlendikten sonra farklı şekillerde estetik müdahale gerçekleştirilir. Kulakta orantısız büyüklük ve küçüklük olmasından kaynaklı bir sorunda kulak ve kafa arasındaki yanlış açıyı düzeltmek için uğraşılır. Bunun için açının daraltılması gerekir. Baştaki konumunun düzgün olmaması veya kötü yerleşmesinden dolayı gerçekleştirilecek operasyonda kulağın arkasındaki deri ve kulağın kıkırdağına güçlü dikişler atılarak kulakta olması gereken eğri sağlanır.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak estetiği için yapılacak olan ameliyatta tam kulak arkasında olacak şekilde bir kesim yapılır. Bu sayede görünürde bir iz olması engellenmiş olur. Estetik ameliyatında tüm işlemleri kulak arkasından yapmak mümkündür.

Kepçe Kulak estetiği ameliyatı genel ya da lokal anestezi yoluyla yapılabilir.  Ameliyat sonrası ise herhangi bir dikiş alma işlemine gerek duyulmaz. İyileşme süresi genelde bir hafta olarak söylenmektedir. Estetik ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında hastanın birkaç gün dışarı çıkmaması ve 2 – 3 gün banyo yapmaması önerilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği En Erken Kaç Yaşında Yapılır?

Kulak estetiği çok küçük yaşlardan itibaren yapılabilir. İlkokul çağındaki çocuklarda bile estetik ameliyatının yapılması mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı olacak olan çocukların bu ameliyatı kendilerinin istemesi gerekmektedir. Genel olarak görüntüde çok rahatsızlık verici bir durum yoksa ameliyat ertelenebilir. Ancak görsel olarak çocuk durumdan rahatsızlık duyuyorsa veya herhangi bir sorun teşkil ediyorsa küçük yaşta yapılmasında bir engel yoktur. Küçük yaşta bu ameliyatı olmak çok daha avantajlı bir durumdur.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak estetiği için belirlenen süre, uygulanan işleme göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda kulak arkasına kesi atılarak işlem yapılması gerekir. Bu durumda ameliyat 1 veya 1,5 saat arası sürecektir. Ancak kesiye gerek olmayan ve ameliyatlarda 15 dakikalık kısa bir süre yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrası kulakta şişlik ve morarma söz konusu olabilir. Bu normaldir her estetik operasyon sonrası görülebilir. Ancak doktorun önerdiği şekilde bakımın yapılmasıyla bu sorunlar kısa sürede yok olacaktır. Kepçe kulak estetiğinde dikiş alınmaz ve kulaktaki değişiklik 2 hafta sonunda gözle görülür hale gelecektir.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 08:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler