Kepeklerden Kurtulmak ve Sağlıklı Saçlar Bilinmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Hemen hemen herkesin müzdarip olduğu bir problem olan kepek probleminiz varsa içeriğimiz tam da size göre. Kepek oluşumunun önüne geçmek ve sağlıklı saçlar için bilinmesi gereken 10 şeyi sizler için sıraladık...

Kepeklerden Kurtulmak ve Sağlıklı Saçlar Bilinmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Saç derisinin fazla kuruması saçta kepek oluşumuna sebebiyet verir. Her insanda meydana gelebilecek bu problemin çözülebilmesi için saç derinize uygun bakımları yapmanız gerekmektedir.

Saçınızı Aralıklarla Yıkayın

Saçlarınızı belirli aralıklarla yıkamanız halinde saçınızda kepek oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Ancak sık sık yıkadığınız zaman deriniz kuruyacağından kepek oluşumuna sebep olursunuz. Saçınızı yıkarken çok sert temaslardan kaçınmanız gerekir. Kepek önleyici şampuanlar kullanarak sorununuzu büyük ölçüde halledebilirsiniz.

Saçlarınızı Mesaj Yaparak Yıkayın

Saçınızı yıkarken elinizle yavaşça masaj yapmalısınız. Saç yıkadıktan sonra da bilinen genel yanlış saçın hemen durulanmasıdır. 5-10 dakika kadar bir süre saçınızı bekleterek kullandığınız kepek önleyici şampuanın etkisini artırabilirsiniz.

Stresli Ortamlardan Uzak Durun

Psikolojik durumunuz kepek oluşumuna, saçlarınızın dökülmesine ve çeşitli cilt hastalıklarına mahal verebilir. Bunun için stresli ortamlardan uzak durmalısınız. Özellikle tiroid hormonunun artması saç ve tınaklarınızın görünümünü bozacaktır. Stres seviyeniz yüksek ise nefes egzersizleri uygulayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Tarak veya Fırça Kullanın

Saçınızı yıkadıktan sonra tarak veya fırça yardımıyla taramayı unutmayın. Böylelikle saç köklerinize yağlar daha kolay ulaşır ve saçlarınız daha canlı bir görünüme kavuşur.

Doğal Yağlarla Besleyin

Sağlıklı saçlara kavuşmak için saçlarınızı düzenli olarak doğal yağlarla beslemelisiniz. Saçların canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilmesi için genellikle Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, avokado yağı gibi ürünler tavsiye edilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta saçınızın hangi besine ihtiyaç duyduğudur. Kepek oluşumunu engelleyebilmek için saç tipinize uygun yağları tercih etmelisiniz.

Saç Maskeleri Kullanın

Saç tipinize uygun maskelerle saçınızdaki problemleri giderebilirsiniz. Maskeleri 20 dakika kadar bir süre uyguladıktan sonra saçınızı tarak veya fırça yardımıyla taramalısınız.

Beslenmenize Dikkat Edin

Vücudunuza günlük belirli oranlarda vitamin ve mineral girmesi gerekmektedir. Vücut dengesinin sağlanabilmesi için düzenli beslenme büyük bir öneme sahiptir. Alkol, sigara ve diğer zararlı maddeler saçınıza zarar verecektir. Hazır gıdalardan kaçınmalı, şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız. Yağda kızartılmış besinlerin yerine haşlanmış gıdalarla dengeli bir biçimde beslenmelisiniz.

Düzenli Uyuyun

Düzenli uyku hem stres seviyenizi azaltacak hem de saç ve tınaklarınızın daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Düzensiz ve geç saatlerde uyuyan bireylerde hormon dengesi bozulur ve dış görüşünüz git gide canlılığını kaybeder.

Kimyasallardan Kaçının

Saçınıza uygulayacağınız bakım ürünlerini seçerken, doğal ürünleri tercih edin. Kimyasal ürünleri tercih etmeniz saçınızdaki kepekleri uzun vadede artıracaktır. Ayrıca kimyasal ürünlerin saç derinize ciddi hasarlar verebileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Aloe Vera İçerikli Jeller Kullanın

Jele benzeyen bir yapıya sahip Aloe Vera, saça oldukça iyi gelen bir bitkidir. Saç diplerinize yaptığınız on beş dakikalık uygulama sonucunda saç derinizi besler, kepek sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer sorununuz ciddiyse jel kepek şampuanını kullanmanız önerilmektedir. Ancak en nihayetinde saçınıza en doğru ve iyi çözümü uzman doktorlardan alacağınız tavsiyelerle sağlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 01:31

YORUM EKLE