Klinefelter Sendromu Nedir? Neden Ortaya Çıkar? Klinefelter Sendromu İle İlgili Bilinmesi Gereken 8 Önemli Şey

Sadece erkeklerde görülebilen Klinefelter Sendromu'nun belirtileri ve tedavi yöntemiyle ilgili herkesin bilmesi gereken 8 şeyi sizler için derledik. Sendrom ile ilgili doğru bilinen yanlışlar da haberimizin devamında yer almaktadır.

Klinefelter Sendromu Nedir? Neden Ortaya Çıkar? Klinefelter Sendromu İle İlgili Bilinmesi Gereken 8 Önemli Şey

Erkeklerde rastlanan bir rahatsızlık olan Klinefelter sendromu erken teşhisin en zor olduğu hastalıklardan bir tanesidir. Gelin bu hastalığa bir de yakından bakalım…

Klinefelter Sendromu Neden Ortaya Çıkar?

Erkekler XY, kadınlar ise XX kromozomlarına sahiptir. Erkeklerde fazla bulunan X kromozomu sebebiyle Klinefelter sendromuna rastlanılmaktadır. Küçük yaşlarda hiçbir belirti göstermeyen bu rahatsızlık, uzun vadede sperm üretiminde yavaşlama meydana getirir. Kişinin fiziksel ve cinsel gelişiminin duraklamasına sebep olan bu sendrom, uzun vadede kısırlık sorunuyla karşılaşmanıza sebep olur.

Klinefelter Sendromunun Çeşitleri Nelerdir?

Klinefelter Sendromu 3 farklı şeklide görülür.

a)Erkeklerin her hücresinde x kromozomunun birer kopyası vardır.

b)X kromozomlarının kopyaları bazı hücrelerde vardır.

c)Bütün hücrede en az 2 x kromozomu vardır.

Klinefelter Sendromu Niçin Görülür?

Sağlıklı bir erkek bireyde bir X bir de Y kromozomu vardır. Ancak bu sendromu yaşayan kişilerin kromozomları XXY’dir. Fazladan gelen X kromozomu erkeğin cinsel problemler yaşamasına sebep olur. Kişinin zihinsel sıkıntılar da yaşamasına sebebiyet verebilecek bu problem genel bilinen bir yanlışın aksine kalıtsal değildir.

Kas Zayıflığı En Genel Belirtisidir

Hastalığın birkaç belirgin özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi kasların zayıflığıdır. Vücudun gövde yapısının kısa, ayak boyunun uzun olması da Klinefelter Sendromu belirtisidir. Bu sorundan müzdarip kişiler kendini ifade ederken güçlük yaşar ve kendini sıklıkla halsiz ve güçsüz hisseder.

Erken Teşhis Mümkün mü?

Bu rahatsızlıkta erken tanı konulabilmesi için fiziki kontrol yapılması gerekmekte. Bir sonraki adımda ise kan tahlili yapılır ve hormonların düzeyine bakılır. Testesteronlarda düzensizlikler söz konusu ise Klinefelter Sendromu’ndan müzdarip olmanız kuvvetle muhtemeldir.

Belirtiler Hangi Yaş Grubunda Ortaya Çıkar?

Yapılan araştırmalara göre Klinefelter Sendromu’nun belirtileri 35 yaş ve üzeri bireylerde teşhis edilmektedir. Bu yaşta yapılan incelemelerin sonucunda erken teşhis koyulur. Erken tanı koyulması halinde çocuğunuzda bir sıkıntı yaşanmasının da önüne geçmekte büyük bir rol oynayabilirsiniz.

Klinefelter Sendromu Tedavi Edilebilir mi?

Klinefelter Sendromunun tedavisinde, erkek bireyde kıl oluşumunu artırmak, penis boyu uzatmak ve kas artırma yolları izlenir. Uygulanacak fiziksel tedavilerle daha kaslarınızı daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Konuşma güçlüğü çeken kişiler kişisel gelişim eğitimleri alabilir, tiyatro ve drama eğitimleriyle kendini destekleyebilir.

Hayati Risk Teşkil Eder mi?

Klinefelter hastalığı, hayati risk yaşamanıza sebep olabilecek bir rahatsızlık değildir. Ancak kalp ve damar hastalıkları ve kanser hastalıklarına yakalanma ihtimali diğer bireylere göre daha fazladır. Zeka geriliği yaşanıyor ise aile desteği bu noktada kritik bir önem taşımaktadır. Bu sendromla yaşayan yetişkinlerin çocuk yapabilmesi için testosteron replasman uygulaması yapılmaktadır.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:39

YORUM EKLE