Köpek Korkusundan Kurtulmak İçin Yardımcı Olacak 11 Madde!

Köpek fobisi günlük hayatı olumsuz etkileyen ve ilerleyen süreçlere psikolojik rahatsızlıklar meydana getirebilecek bir durumdur. Fobilerinizi aşabilmeniz için yapmanız gerekenleri 11 adımda anlattık.

Köpek Korkusundan Kurtulmak İçin Yardımcı Olacak 11 Madde!

7’den 70’e herkeste görülebilecek fobilerden bir tanesi de köpek korkusudur. Köpekler insan yaşamında hemen hemen her yerde karşılaşılan en duygusal hayvanlardan bir tanesidir. Köpeklere karşı fobisi olan kişiler genellikle küçük yaşlarda köpek tarafından ısırılmış veya kovalanmış olmaktadır. Köpek saldırısına bizzat şahit olan kimselerde de görülebilen bu fobiden kurtulmak için 11 maddede çözüme götürecek adımları sizler için sıraladık;

köpek sevgi ile ilgili görsel sonucu

1) Köpek Sahiplenin

Köpekler duygusal hayvanlardır ve barınaklardan köpek sahiplendiğiniz köpeklerle kısa süre içerisinde sıkı bir bağ kurabilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek belki de sizin en iyi arkadaşınız olabilir.

2)Bir Köpek Resmini Duvar Kağıdınız Yapın

Köpek korkusu yaşayan kişiler akıllı telefonlarının duvar kağıdına korkunç bir köpek resmi koyabilir.  Uzmanlar şirin köpeklerdense korkulan köpek türlerinin görüntülenmesi psikolojik açıdan daha olumlu olduğunu savunuyor.

3)Yardım Almaktan Korkmayın

Yaşamış olduğunuz bir olumsuzluk sebebiyle köpeklere karşı fobiniz varsa, kötü anılarınızın yerine güzel anıları getirmeye çalışın. Parkta veya sokakta göreceğiniz hayvanları besleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Eğer sorunu çözemiyorsanız, köpek sahibi birisinden veya uzmandan yardım almaktan kaçınmayın.

 

4)Oyuncak Köpeklerle Başlayın

Köpek korkunuzu yenebilmek için oyuncak köpeklerle arkadaşlık etmeye başlayabilirsiniz. Alacağınız oyuncak köpeği odanıza koyun ve onu sevin.

5)Köpekler Hakkında İnceleme Yapın

Köpeklerden korkan kişiler köpeklerin psikolojisi, davranışları ve türleri hakkında geniş kapsamlı araştırma yapabilirler. Böylelikle köpekler hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilir, onları daha iyi anlayabilirler.

6)Göz Teması Kurmayın

Köpekler yaşamın her yerinde olduklarından köpek fobisi kişinin günlük yaşamını da etkileyebilir. Bu kişiler gezinti yaptığı her yerde köpek olup olmadığı sürekli olarak kolaçan ederler. Korkuyu yenmek için köpeklerle göz teması kurulmaması da öneriliyor.

7)Sakinliğinizi Koruyun

Köpekler karşı taraftaki duygu durumunu algılayabilen canlılardır. Bundan dolayı sakinliğinizi koruyarak karşınızdaki köpeği de yatıştırabilirsiniz.

8)Yapmacıklıktan Kaçının

Köpekler duygu durumunuzu anlayacağından yapmacık davranışlarda bulunmayın. Onları gerçekten sevin ve agresiflikten kaçının.

9)Ani Hareketlerden Kaçının

Havlayan ve saldıracağını düşündüğünüz köpek karşısında sakinliğinizi bozmayın ve tereddüt etmeyin Atalarımızın da dediği gibi ‘’Haylayan köpek ısırmaz.’’

köpek sevgi ile ilgili görsel sonucu

10)Olumsuz Duyguları Kafanızdan Atın

Saldırgan köpekler, köpeklerden korkan kişilere daha fazla saldırma eğiliminde olabilirler. Bundan dolayı da korku duyuyorsanız bile bunu hissettirmemeniz gerekmektedir.

11)Oyun Oynayın

Birden çok köpek yerine tek bir köpekle vakit geçirmek iki tarafı da sakinleştirecektir. Korkunuzu yenebilmek için onunla oyun oynayabilirsiniz. Köpeğin de sıcak yaklaşımını gördükten sonra korkmamanız gerektiğini anlayacaksınız.  

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 18:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler