Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Hayat ne zaman normale dönecek tarih belli mi?

Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, milyonlarca vatandaşın merakla araştırdığı ''Koronavirüs salgını ne zaman bitecek, hayat ne zaman normale dönecek?'' sorularının yanıtını verdi. Adıyaman, koronavirüs salgınının bitmesi için 9 ila 11 haftanın öngörüldüğünü açıkladı.

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Hayat ne zaman normale dönecek tarih belli mi?

Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, korona virüsle ilgili açıklamalarda bulundu ve vatandaşların 9 hafta sonrasında normal hayatlarına dönebileceğini öngördüğünü dile getirdi.

Virüsün test karşısındaki duyarlılığının yüzde 55 ila 60 arasında olduğunu ve bundan dolayı testlerin tekrarlandığını işaret eden Adıyaman, virüs olmasına karşın negatif sonuç çıkabildiğini aktardı. Bundan dolayı testlerin tekrarlandığını anlatan Adıyaman, bazı kişilerde virüs olmasına karşın ikinci testin de negatif çıkabildiğini dile getirdi. Testi negatif gelmesine karşın COVID-19 tanısı konulan hastaların ilave edilmesinin hasta sayısını artıracağını konuşan Adıyaman, hayatın yavaşlatılmasının önemine vurgu yaptı.

18-20 yaş arası çalışanlar sokağa çıkıyor

Salgının yayılmasının önlenebilmesi için yasak getirilmesi gerektiğinden bahseden TBB Başkanı Adıyaman, 18-20 yaş arası tarım, tekstil ve inşaat çalışanlarının dışarı çıkabildiğini anlatarak ‘’Basılama yöntemi yapılması lazım. Bir strateji olarak bunun uygulanması lazım. Onun için hayatı birazcık yavaşlatmak gerekiyor.’’ diye anlattı. Adıyaman, Türkiye genelinde milyonlarca 18-20 yaş arası genç veya 20-65 yaş arası orta yaşlı insanların dışarı çıkıp çalışması halinde salgının önlenmesinin mümkün olmayacağını dile getirdi.

11 haftaya kadar uzayabilir

TBB Başkanı Adıyaman, normal yaşantıya dönülmesinin 11 haftaya kadar uzayabileceğini anlatarak, salgının tam anlamıyla ne zaman biteceği sorusunun yanıtlanmasında bilgi eksikliği olduğunu konuştu. İnsanlığın ilk kez koronavirüs pandemisiyle karşılaştığını dile getiren Adıyaman, normal şartlarda yaz ayında sönümlenebildiğini fakat şuanda bunun da bilinemediğini söyleyerek ‘’9 haftaya hatta 11 haftaya kadar uzayabilir. Bunu zaman gösterecek.’’ diye tamamladı.

Gündemin tüm sıcak haberlerini şimdi okumak için uygulamamızı indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Sıcak haberleri anında öğrenmek için bizi Instagram’da da takip etmeye başla! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Günün en önemli gelişmelerini öğrenmek için sen de Facebook Grubumuza Katıl! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 15:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler