Kronik yorgunluk nedir, neden olur? Kronik yorgunluk belirtileri ve tedavi yöntemleri

Son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlayan kronik yorgunluk hastalığı kişilerin hayatlarını olumsuz yönden değiştirmektedir. Kendini sürekli yorgun hisseden ve bu yorgunluk hali kronik duruma gelen kişiler kronik yorgunluk sendromu hakkında arama motorlarından Kronik Yorgunluk Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Sorusunu yazarak bu konuyu araştırmaktadır. İşte, kronik yorgunluk hakkında detaylı açıklamalar yazımızda.

Kronik yorgunluk nedir, neden olur? Kronik yorgunluk belirtileri ve tedavi yöntemleri

Çoğu insan günümüzde kronik yorgunluk hastalığından mustarip durumda. Malum insanların yoğun iş temposu, stresli hayat ve psikolojik sebepler düşünüldüğünde, bu kronik yorgunluğun yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Yazımızın içeriğinde kronik yorgunluğu ne olduğuna ve nasıl tedavi edileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Kronik yorgunluk nedir nasıl tedavi edilir?

Yaşantıların giderek zorlaşması, insanların, hayatla verdiği savaşta zorlanması sonucu kronik yorgunluk hastalığının yükselmesine olanak sağlamaktadır. Kronik yorgunluğu bulunan kişiler, oldukça yorgun, halsiz ve mutsuz bir ruh haline girerler.

Kronik yorgunluk nedir?

Kronik yorgunluk, kişinin fazlasıyla dinlenmesine rağmen yine de kendisini bir miktar yorgun hissetmesi olayıdır. Kronik yorgunluğu bulunan kişilerin, kariyerinde düşüklük yaşanabilir, hiçbir şey yapmak istemez, sosyal hayatı bitme noktasına gelir ve oldukça mutsuz hale gelir. Kronik yorgunluk yaşayan bazı kişiler hafif yorgunluk ve enerjisi düşük bir halde olurken, bazılarında ise bunun fazlasıyla ağır bir hali olarak ortaya çıkabilir.

Kronik yorgunluk, en fazla çok sık çalışan kişilerde, üst düzey yöneticilerinde ve uzun süre çalımak zorunda kalan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık ayrıca, bahsettiğimiz zihinsel zararlarının dışında kişiyi fiziksel olarak da etkiler.

Kronik yorgunluk neden olur?

Günümüz iş yaşantısında sıklıkla karşılaştığımız kronik yorgunluk sorunu özellikle 30-50 yaşları arasında görülmektedir. Kadınlarda görülme olasılığı, erkeklere oranla daha yüksektir. Kronik yorgunluktan mustarip olan kişilerin en az 6 ay kas ve eklemleri ağrıyabilir.

Kronik yorgunluğa neden olan başlıca etkenleri sıralamak gerekirse; öncelikle kronik yorgunluğun bilinen bir nedeni yoktur. Hastalığın ilerleme safhalarına göre bazı nedenler ortaya çıkabilir. İnsanların uygu düzeninin bozulması, geceleri ışıklar açık bir şekilde uyumaya çalışmak ve uyku kalitesinin kötü olması kronik yorgunluğa neden olan etkenlerin arasındadır.

Kronik yorgunluk belirtileri nedir?

Kronik yorgunluk sorunu, birden fazla semptom ile ortaya çıkmaktadır. Kronik yorgunluğun belirtileri şunlardır;

 • Sürekli bitkinlik ve uyku hali
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Boğaz ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Enerji kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Unutkanlık ve bilişsel performansta düşüş
 • Uyku düzeninde ve kalitesinde bozukluklar
 • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi
 • Bağırsak düzeninde bozukluklar
 • İş yaşamına ve sosyal hayata karşı olumsuz tutumlar
 • Sürekli huzursuzluk
 • Depresyon

Kronik yorgunluk teşhisi nasıl konur?

Kronik yorgunluk teşhisi, yukarıda yazmış olduğumuz belirtilere uyan kişilere konulabilir. Bahsi geçen belirtileri yaşayan kişiler doktora giderek kendi durumu hakkında bilgileri anlatmalıdır. Ardından doktorun üzerinize uygulayacağı testler sonucunda kronik yorgunluk teşhisi kişiye kolaylıkla konulabilir.

Kronik yorgunluk teşhisinin koyulabilmesi için hastanın kendisini detaylı bir şekilde anlatması gerekmektedir. Bunun dışında kan vererek tahlil sonucunda kesin tanı koyulabilmesi olası olacaktır.

Kronik yorgunluk nasıl tedavi edilir?

Kronik yorgunluk sorununun bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ayrıca kronik yorgunluk tedavisi her kişide farklılık göstermektedir. Hasta kişinin yaşadığı sorunları farklılığı ile uygulanacak tedavisinde yaşadığı sorunlar düşünülmelidir.

Kronik yorgunluk hastalığıyla mücadele edebilmek için uygulanabilecek en iyi şey düzenli egzersiz yapmaktır. Çünkü hayatında stresin yer edinmiş olduğu kişiler egzersiz sayesinde sıkıntılarından daha kolay bir şekilde çıkacaktır. Yaşanılan kronik yorgunluğun seviyesi, hastalığın tedavisini çözümleyebilmek için oldukça önemli bir faktördür. Bunların dışında, eğer kronik yorgunluk yaşayan insan, normal yaşantısına ve sosyal yaşamına devam ediyor ve bu hastalık bir sorun teşkil etmiyorsa ilaç ile tedavi olmak işlemi bir şeyi ifade etmez.

Kronik yorgunluk seviyesi üst düzeye çıkan ve bahsetmiş olduğumuz belirtileri yaşayan kişiler ise en erken zamanda ilaç tedavisi uygulaması gerekir. Bu tarz kişiler Antidepresan kullanmak oldukça önemli olacaktır. Ayrıca doktorun önermesi halinde bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarayan, kas ve eklem ağrılarını azaltan ilaçların kullanımı da yararlı olacaktır.

Kronik yorgunluk sorununu sıklıkla yaşayan kişilerde psikolojik tedavi durumu da sıklıkla önerilmektedir. Kişinin kötü düşüncelerden sıyrılması, stresle başa çıkması tarzı nedenlerden ötürü psikolojik bir destek almak çok önemli ve işe yarar olur.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 09:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler