Lif ve mineral zengini kestanenin bilinmeyen faydaları ve besin değerleri

İçeriğindeki mineral ve vitaminlerle sağlık deposu olan kestanenin mevsimi geldi çattı. Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu besini tüketmenin sağlık açısından çok etkili olduğunu söyleyen uzmanlar kestanenin bilinmeyen faydalarını da açıkladılar.

Lif ve mineral zengini kestanenin bilinmeyen faydaları ve besin değerleri

Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden kestane bilibdiği üzere lif, mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Stresi azaltan özelliğini yanı sıra kan basıncını ve kolesterolü dengeleyen, bağışıklığı güçlendiren kestane özellikle kalp sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, kestane ve faydalarıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. B ve C vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir içeren kestaneyi öğünlerde tercih edilebiceğeini söyleyen Özdemir, diyet lifi olarak 100 gram kestanenin günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayacağını kaydettti.

100 gram kestanenin 170 kalori olduğunu ve 3 orta boy kestanenin 1 dilim ekmeğe eşit olduğunu belirten Özdemir, C vitamini bakımından da zengin olan kestanenin 100 gramıyla günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 72’sini karşılanabileceğini söyleyerek, “Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur” diye konuştu.

Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeriği bakımından kolesterolü dengelemede ve kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olan bu mucize besinn yüksek potasyum içermesi sebebiyle böbrek hastalarının mutlaka doktora danışarak ve kontrollü bir şekilde tüketmelerini gerektiğini söyleyen Diye Uzmanı Özdemir, Kestanenin besin değerlerini ise şöyle sıralıyor:

KESTANE BESİN DEĞERLERi (100 GRAM)

-Kalori 176 kcal

-Karbonhidrat 39.3 g

-Lif 3.3 g

-Protein 1.0 g

-Yağ 0.9 g

-Kolesterol 0.0 mg

-Potasyum 486.0 mg

-Kalsiyum 25.0 mg

-Demir 0.9 mg

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 13:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler