Malulen emeklilik başvurusu hangi durumlarda nasıl yapılır? 2020 Malulen emeklilik şartları ve başvuru adımları

Emekli olmak isteyen vatandaşlar bazı durumlarda malulen emekli olabilmektedir. Malulen emeklilik başvurusu hangi durumlarda nasıl yapılır, 2020 yılında da malulen emekli olmak isteyen kişilerin başvuru adımlarını ve şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Malulen emeklilik başvurusu hangi durumlarda nasıl yapılır? 2020 Malulen emeklilik şartları ve başvuru adımları

Malulen emekli olmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu kapsamda sağlık sorunlarının SGK’ya bildirilmesi ve malulen emeklilik şartlarının sağlanması gerekiyor. Başvuru yapan kişilere kurum tarafından onay verilmelidir.

Malulen Emeklilik Başvurusu

İlk olarak malulen emekli olmak isteyen kişilerin durumu belirlenmektedir. Bunun için bu kişilerin yazılı olarak SGK’ya başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapacak kişiler bağlı oldukları SGK müdürlüklerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Malulen emekli olmak için başvuru yapan kişiler bazı belgeleri hazırlamalıdır. 4/A ve 4/B’ye bağlı olarak çalışan kişilerin Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi, Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesini hazırlaması gerekiyor. 4/C’ye bağlı olan kişilerin malulen emekli olabilmesi için açıkta bulunanlar için kurumları tarafından yapılacak başvuru, malulen emekliye sevke dair emekliye sevk onayı, maluliyetin tespit edilmesi için sağlık kurulu raporu gerekmektedir.

Yazılı başvuruların tamamlanmasının ardından malulen emekli olmak isteyen kişiler yetki verilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarına sevki yapılacaktır. Sağlık kurullarında ise tespit için gerekli muayeneler yapılmaktadır. Sağlık kurulları emekli olmak isteyen kişilerin durumunu inceledikten sonra onay vermektedir.  

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 16:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler