Maş fasulyesi tüketiminin faydaları nelerdir?

Son zamanlarda tüketimi artmaya başlayan maş fasulyesi hakkında pek çok şey bilinmemektedir. Maş fasulyesi tüketiminin faydaları nelerdir diye soranlar için işte, bağırsak sistemini düzenleyen, kolesterolü düşüren maş fasulyesinin daha birçok faydası…

Maş fasulyesi tüketiminin faydaları nelerdir?

Son zamanlarda tüketimi artan ve araştırılan maş fasulyesinin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, maş fasulyesinin içerdiği bitkisel proteinle vücuda güç verdiğini ve metabolizmayı hızlandırdığını söylüyor. Kabızlığı önleyen fasulye, vücuda enerji veriyor.

İşte maş fasulyesinin bilinmeyen faydaları:

- LDL olarak bilinen kötü kolesterolü azaltan maş fasulyesi, kalp krizi, felç gibi riskleri azaltarak kalp sağlığını korur. 

- Anti-hipertansif etkisi ile maş fasulyesi, kan basıncının azalmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını artırarak, vücudun kan dengesini korur. 

 -İçerdiği izolösin, lösin ve valin ile maş fasulyesi vejeteryanların bir numaralı protein kaynağıdır. 

- Besin değeri oldukça yüksek olan fasulye, soğuk algınlığı, virüsler, tahriş, döküntülere karşı bağışıklık sisteminin doğal koruyucusudur. 

-Düşük glisemik indeksli gıdalar arasında yer alan maş fasulyesi, TİP-2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini dengeler.

- Vücutta detoks etkisi yaparak, sindirim sistemine yardımcı olur, kabızlığı önler. 

- A vitamini kaynağıdır. Glokom, katarakt gibi hastalıklarla mücadele ederek göz sağlığını korur. 

-Yüksek oranda amino asit içerir. Kanser gelişimi ile mücadele eder. DNA hasarını önleyerek, tehlikeli hücre mutasyonlarını ortadan kaldırır. Antitoksidan kapastiesi oldukça yüksek olan maş fasulyesi, kanseri süpürüp atar.

-Alerjik reaksiyonlar ve astım tedavisine etkili sonuç verir. 

- İçeriğindeki bakırla, cildi canlandırarak parlaklık verir. Ev yapımı peelinglerde kullanılabilir. 

-Cildi koruması ve canlandırmasının yanı sıra maş fasulyesi, içerdiği bakırın yanı sıra; demir, kalsiyum ve magnezyumla, saç dökülmelerine karşı etkilidir. 

- İçeriğinde bulunan lizin ile maş fasulyesi, uçuk oluşumunu engeller.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 17:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler