Masajın Vücuda ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Bilinen Uzakdoğu Masajları Nelerdir?

Masajın insan bedenine çok fazla faydası vardır. Özellikle Uzakdoğu masajları tedavilerde ve masajlarda uygulanmaktadır. Masajın vücuda ve sağlığa faydaları nelerdir? Vücuda yapılan iyi bir masaj hem rahatlama hem de ağrıların dinmesini sağlayacaktır.

Masajın Vücuda ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Bilinen Uzakdoğu Masajları Nelerdir?

Vücut masajının, cilde, sinir sistemine, kaslara ve iç organlara büyük faydaları vardır. Masaj yapılan bir vücutta damarlar genişler ve kan akışının seviyesi artar. Masaj sonrasında müthiş bir rahatlama ve huzur hissi ortaya çıkar.

Masaj tıbbi tedavi yollarının başında gelmektedir. Çağımızın en büyük sorunu olan stres masaj sayesinde azaltılabilmektedir.

Masajın Yararları

-Huzur ve güzel his verir.

-Saç derisine uygulanan masaj saç büyümesine yardımcı olur.

-Karpal tünel sendromuna iyi gelmektedir.

-Bel, boyun ve sırt ağrılarına iyi gelir.

-Stres ve depresyonu azaltır.

-Kaslarda gevşeme sağlar.

-Eklemlerdeki sorunlara olumlu etkiler verir.

-Kalp krizi yaşanma riskini azaltır.

-Migren tedavisinde uygulanır.

-Kabızlığı giderir.

Tabi masaj yapan kişilerin eğitimli kişiler olması gerekmektedir. Eğitimsiz bir masör insan vücudunda geriye dönülmeyecek hasarlar bırakabilir.

Uzakdoğu Masajları

Dünyada en çok uygulanan masaj türü Uzakdoğu masajlarıdır. Bu masajların bu kadar ilgi görmesinin sebebi, masaj yapılan kişinin üzerinde olumlu etkiler bırakmasıdır. Uzakdoğu masajlarının en çok bilinen ve uygulanan teknikleri şunlardır:

Geleneksel Bali masajı

Bu teknik insani hisleri tekrardan uyandırmaktadır. Bali masajı vücutta yer alan akupunktur noktalarının hafif ve sert darbeler ile 1 saatlik sürede uyarılmasıyla yapılır.

Thai masajı

Bu masaj türünün ön önemli özelliği esnetme yapmasıdır. Masaj yapılan kişi yavaşça ileri ve geri olarak hareket ettirilir. Vücuttaki akupunktur bölgelerinin esnetilmesi rahatlama sağlar. Masaj sonunda vücuttaki ağrılar giderilir. Ayrıca zihinsel olarak da müthiş bir rahatlama sağlanır.

Shiatsu masajı

Bu masaj Japon geleneğinin 2000 yıldan beri uyguladığı bir yöntemdir. Masörler inanışları gereği vücuda ince dokunuşlar yaparlar ve enerjilerini gönderirler.

Hint baş masajı

En eski Hint masajlarındandır. Masaj uygulanırken insan vücudunun ihtiyacı olan yağlar kullanılır. Masajda hedef omuzlar, baş ve yüzdür. Yarım saatlik bir sürede bu masajın etkileri gözükecektir.

Hint sıcak yağ masajı

Sıcak yağın insan bedenine binlerce faydası vardır. Vücutta ferahlama ve gevşeme sağlanır.

Lomi Lomi Masajı

Lomi Lomi masajı insan ruhunu ve bedenini olumlu yönde enerjiler ile etkiler. Masaj sırasında vücuttaki enerji bölgeleri tespit edilir ve beyinsel ve bedensel huzur sağlanır.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 01:33

YORUM EKLE