Meditasyon Sanatında Ustalaşmak İçin Öğrenilmesi Gereken 10 Temel Adım

Meditasyon yapabilmek için hayallerinizden, zihninizdeki boş düşüncelerden kendinizi arındırmanız gerekmektedir. Meditatif duruma geçebilmek için yapmanız gereken 10 şeyi derledik.

Meditasyon Sanatında Ustalaşmak İçin Öğrenilmesi Gereken 10 Temel Adım

Ruhunuzun arınmasını sağlayan en etkili yöntemlerden bir tanesi meditasyondur. Meditasyon yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Egzersiz Yapın

Meditasyon yapabilmek için kendiniz için basit egzersizler yapın. Yapacağınız pratiklerle zihninizi meditasyon için hazırlayabilir ve bunu bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Günlük yaşantınız içerisinde aynı saat aralıklarında meditasyona vakit ayırmanız, vücut ve zihin dengenizi sağlayacaktır.

Odağınız Nefesinizde Olsun

Meditasyon yapabilmek için temel kural, kendinizi hayallerden uzaklaştırmanızdır. Böylelikle meditasyona odaklanma süreciniz daha hızlı olacaktır. Bunun için bazı kişiler nefes alışverişlerine odaklanarak kısa süre içerisinde meditatif duruma girebilmektedir. Nefes terapi yönteminin sıklıkla kullanılan bir uygulama olduğunu belirtmek gerekiyor.

Boş Düşünceleri Zihninizden Atın

Meditasyon konsantre olma durumunuzla doğru orantılıdır. Dalgınlıktan kurtularak meditatif duruma daha kolay adapte olabilirsiniz. Gün içerisindeki veya geçmiş yaşamdaki gereksiz bilgileri zihninizden atmanız gerekmektedir. Günlük rutinlerinizden biraz daha uzaklaşarak farklı bir aleme çıkmaya hazırlanın!

Dalmak İşinizi Zorlaştıracaktır

Meditasyon yapmaya çalışan kişilerin genel yanılgısı, dalarak daha kolay sürece adapte olma düşüncesidir. Böyle bir durum söz konusu olmamakla birlikte, dalgın kişilerin meditatif durumdan kısa süre içerisinde çıkması kuvvetle muhtemeldir. Zihninizdeki karmaşaları nefes alışverişlerinizle düzenleyebilirsiniz.

Zihninizi Açık Tutun

Meditasyon yaparken bir sonraki seviyeye geçebilmek için zihninizi açık tutmanız gerekmektedir. Ancak mevcut bulunduğunuz seviye yerine bir sonraki adımı düşünmek işinizi zorlaştıracaktır. Çünkü o esnada asıl yapmanız gereken yerine bir sonraki seviyeye odaklanacaksınız. Konsantrasyonunuzu azaltmamak için hayallerinizden ve günlük işlerinizden kendinizi soyutlayın.

Zihninizi Yoran Düşüncelerden Kaçın

Meditasyon yapılması önündeki en büyük engellerden bir tanesi, zihinde gereksiz enerjilerin yer almasıdır. Zihninizi gereksiz yere meşgul eden bütün düşünceleri silip atmanız gerekmektedir. O an içerisinde aklınızda bulunan tek şeyin meditatif durum olması gerekmektedir.

Kilitlenmeye Çalışın

Bir sonraki aşamaya geçtiğinizde artık boş düşünceleri zihninizden atmayı öğreneceksiniz. Nefes tekniğini bir felsefe haline getireceksiniz. Uzmanlar, meditasyon esnasında bir nesneye yoğunlaşmanın daha kolay konsantre olmayı sağladığını savunmaktadır. Ancak bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Kendinizi Bırakın

Tam anlamıyla yoğunlaştıktan sonra zihin ve beden uyum içerisinde hareket etmek isteyecektir. Bu süreçte odağınızı bozabilecek bütün engelleri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Yapacağınız egzersizlerle uyum problemini çözebilirsiniz.

Pes Etmeyin

Meditasyon yapmaya başlayıp, en zorlu evre olan zihin ve nefes uyumu sağlandıktan sonra ara vermek yapabileceğiniz en büyük hatadır. Bir müddet sonra yeniden yapmak istediğinizde aynı uygulamaları yaparken en az 2 kat daha fazla zorlandığınızı hissedeceksiniz.

Kolay Bir Şey Yoktur, Sabır Vardır

Her şeyde olduğu gibi meditasyon yapabilmek için sabırlı olmanız gerekmektedir. Özellikle de yeni başlayan bireyler meditatif duruma giremese bile her gün aynı saatte aynı uygulamayı yapmalıdır. Kararlı olduğunuz vücudunuz ve beyniniz bu uygulamaya alışacak ve uyumlu bir süreç için ilk adımı atmış olacaksınız.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 22:03

YORUM EKLE