Meme kanseri genetik mi? Meme kanseri olan kadınlar hamile kalabilir mi?

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri olan meme kanserinin genetik olup olmadığı merak konusu. Her yaşta kadını etkileyen bu hastalık türü hamilelikte de ortaya çıkabiliyor. Peki, memem kanseri genetik mi? Memem kanseri olan kadınlar hamile kalabilirler mi?

Meme kanseri genetik mi? Meme kanseri olan kadınlar hamile kalabilir mi?

En sık rastlanan kanser türlerinin başında gelen meme kanseri, her yaşta kadında ortaya çıkmasının yanı sıra 32-38 yaş arasında gebelik yaşayan anne adaylarında da görülebiliyor. 

Bir kanser çeşidi olarak görülen genetik geçişli meme kanseri türü ailevsel yatkınlık olanların yaklaşık yüzde 5-10'unda görülür. Bu tip kanser türünde memedeki anormal genetik yapı ebeveynlerden çocuğa geçer ve genellikle 40 yaşın altında görülür.

12 yaşından önce regl döneminin başlaması ve 55 yaşından sonra menopoza dönemine girmek, yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol alışkanlığı, hareketsiz yaşam, işlenmiş gıdalar meme kanseri türü ile ilgili risk faktörleri içerir.

HAMİLE OLMAK VE DOĞUM YAPMAK MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR MI?

Meme dokusunda bulunan hücreler doğum yapan ve bebeğini emziren kadınlarda olgun yapıya ulaşır. Olgun olmayan meme hücreleri üreme çağındaki kadınının yumurtalıklarından salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna ne kadar uzun süre maruz kalırlarsa ileri dönemde kanser hücresine dönüşme riskleri de bir o kadar artar. Bundan dolayı 30 yaşından önce doğum yapan ve 1 yıldan daha uzun bir süre bebeğini emziren annelerde meme kanseri riskine daha az rastlanır. 

Meme kanseri tedavisinde kullanılan cerrahi yöntem kadının üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etki yaratmz. Fakat kanser dokusunun küçültülmesi, tümörün tekrarlamaması ve yayılmasının önlenmesi amacıyla verilen kemoterapi uygulaması yumurtalık dokusunda kalıcı hasara yol açabilir.

Meme kanseri tedavisinden önce uygulanan yumurta dondurma işlemiyle anne adaylarının tedavi sonrasında tekrar hamile kalma olasılığı yüksektir. Bununla ilgili de ideal yaş 38'dir. 40 yaş üzeri kadınlarda yumurta sayısı ve kalitesi azalacağından dolayı gebe kalma oranı düşmektedir. Meme kanseri hormonlardan etkilenebilen bir kanser türüdür. Bu sebeple yumurta toplama işleminde kullanılacak yöntem ve ilaçlar hormonlarda belirgin yükselme olmadan yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemini takiben kullanılan ilave ilaçlarla hormon seviyesi sıfırlanmaktadır.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda uygulanan tedavi, kanser tedavisinin tamamlanması ve takip sürecinde kür sağlandığını tedaviyi yapan doktor tarafından bildirilmesini takiben başlatılabilir.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 15:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler