Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Mineraller bedenimizin dengeli bir şekilde işleyişinin devam etmesine yardımcı olmaktadırlar. Mineraller aynı zamanda kemik sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedirler. Mineraller konusunda durum böyle iken sağlığına dikkat eden kişiler minerallerin sağlığa faydalarını öğrenmek istiyorlar. Her mineralin birbirinden farklı faydaları varken, bu minerallerin bulunduğu besinler de bir o kadar önem teşkil ediyor. İşte minerallerin sağlığa faydaları ve minerallerin bulunduğu besinler…

Minerallerin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur?

Minerallerin Sağlığa Faydaları, Minerallerin Bulunduğu Besinler

İnsan vücudunda birtakım mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller bor, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, silikon, sodyum, demir, çinko, manganez, bakır, iyot, iyodür, krom ve selenyum olarak sayılabilmektedir. Dilerseniz şimdi bu mineraller hakkında bilgiler verelim.

Bor

Bor minerali optimal kemik sağlığı, beyin fonksiyonu, yaşlanma süreci ve cinsel sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Bunların yanında kanser ve Alzheimer gibi rahatsızlıkların tedavilerinde ve kas ağrılarının giderilmesinde de etkili rol oynamaktadır.

Kalsiyum

Kalsiyum minerali gerçekten çok büyük öneme sahiptir. Kemik sağlığını iyi hale dönüştürmesi açısından, diş sağlığı açısından, uykusuzluk, menapoz, artriti gibi durumların giderilmesi açısından en çok etkili olan minerallerin başında gelmektedir. Aynı zamanda kalsiyum minerali obezite, kolon kanseri, asitlik, kalp ve böbrek rahatsızlıklarının önüne geçilmesi içinde kullanılmaktadır.

Magnezyum

Bu mineral bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, yüksek tansiyonun tedavisinde, kalp krizi ve astım rahatsızlığının önüne geçmede, alkol bağımlılığından sıyrılmada ve kemik sağlığını güçlendirme de kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte magnezyum minerali kramp ve ağrıların hafiflemesini sağlar, diyabet, menapoz ve hamilelikte karşılaşılan zorluklara karşı destekçi olur. Psikolojik açıdan da kaygı ve stres gibi olumsuzlukların hafiflemesinde bu mineralin etkisi büyüktür. Mineralin vücudu sakinleştirme gibi bir özelliği bulunmaktadır.

Fosfor

Fosfor kasların zayıflığının giderilmesinde, kemik sağlığının olumlu yönde etkilenmesinde ve beyin fonksiyonlarının çoğaltılmasında etkili olmaktadır. Aynı zamanda yaşlanma döneminin geciktirilmesinde, cinsel sorunların giderilmesinde ve dişlerin bakımında destekçi rolü oynamaktadır.

Potasyum

Vazodilatör olarak potasyum, kan damarlarında yaşanan gerilimi en düşük seviyeye indirir ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma yapar. Hayati organ sistemlerine en doğru biçimde oksijen aktarılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda potasyum düşük kan şekerini düzene sokmakta ve kan basıncının düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Diyabet ve böbrek rahatsızlıkların önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır.

Silikon

Silikon minerali kemik, cilt, tınak, diş ve saç sağlığının optimal sağlığında büyük bir etkisi vardır. Bunun yanında silikon minerali uyku bozuklukları, tüberküloz ve ateroskleroz gibi rahatsızlıklardan da kurtulma da etkili rol oynamaktadır.

Sodyum

Sodyum minerali bedendeki su dengesinin stabil halde seyretmesinde, güneş çarpmalarının yaşanmamasında , kaslarda yaşanan krampların giderilmesinde, erken yaşta yaşlanmanın önüne geçmede ve beyin fonksiyonlarının olumlu yönde gelişmesinde etkili olmaktadır.

Demir

Demir mineralinin bedendeki asıl rolü kan dolaşımını ve organlara oksijen aktarılmasını sağlayan hemoglobinlerin oluşturulmasındadır. Demirin olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda, anemi kas yetersizliği, halsizlik, gastrointestinal bozukluklar ve bilişsel problemler yaşanabilmektedir. Diğer bir yandan Demir minerali olması gereken vücut sıcaklığını ayarlamada da yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi ve uykusuzluk gibi konularda da demirin önem arz ettiği görülmektedir.

Çinko

Çinko minerali bedende bulunan 10’dan daha fazla önem arz eden enzimatik fonksiyonun temel bileşenidir. Çinkonun yetersiz seviyede olduğu bedenlerde çok hızlı bir işlev düşüklüğü görülmektedir. Yaraların iyileşmesi daha uzun zaman alır. Hastalıklarla mücadele etmede beden daha zayıf duruma düşer. Ciltte yaşanabilecek enfeksiyonların görülme olasılığı artar. Çinko egzama, sivilce, gece körlüğü, prostat sorunları ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyi yönde seyrinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda çinko minerali sağlıklı üreme ile hamilelik süreci yaşanmasını sağlamaktadır.

Manganez

Manganez vücut metabolizmasının idare edilmesinde, osteoporozun önüne geçilmesinde, halsizlik görülmesinin önlenmesinde, üreme, burkulma, epilepsi ve iltihaplanma gibi durumlarda etkili rol oynamaktadır.

Bakır

Bakır minerali beyin fonksiyonlarının olumlu yönde seyretmesinde ve çoğalmasında etkili olmaktadır. Cilt bakımında da yardımcı olduğu görülen bakır mineralinin enfeksiyonları yok ettiği ve hemoglobin eksiğini tamamladığı görülmektedir. Kalp hastalıklarının görülmesinin önlenmesinde ve dolaşım sisteminin sorunsuz çalışmasında büyük bir önemi vardır.

İyot

Çok üstüne düşülmeyen bu mineral aslında çok büyük bir öneme sahiptir. Saç sağlığı, hamileliğin korunması, metabolizmanın gelişmesi, guatr, fibrokistik, meme hastalıkları ve kanser gibi durumlarda hafifletici etkiye sahiptir.

İyodür

İyodür 2. Bir iyot formudur fakat bedensel işlevler konusunda büyük önem arz etmektedir. Genel olarak tiroid fonksiyonuna etki etmektedir. Bu mineralin yokluğunda bedenin metabolik faaliyetlerinde ciddi düşük yaşanmaktadır.

Krom

Krom minerali bedene glikoz alımı için gerekmektedir. Bu sebepten özellikle diyabet rahatsızı olan vatandaşlar açısından büyük önem arz etmektedir. Yağ asidi ve kolesterol sentezini harekete geçiren hücrelerden glikoz alımını artırmaktadır ve her iki hususta da sağlık için tipik olarak olumsuz bileşenler olarak gözükse de asıl olarak işlevsel ve sağlıklı bir hayat için az miktarlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Selenyum

Selenyum minerali nadir bir mineraldir. Fakat işlevi fazladır. Hücresel tepkilere katılım göstererek yeni serbest radikallerin oluşmasının önüne geçmektedir. Serbest radikallerin oluşumunu en aza indirebilmek bu mineralin özelliklerinden yalnızca biridir. Kalsiyum, bakır ve çinko gibi mineraller ile beraber kemik gelişimini etkilemektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 01:02

YORUM EKLE