25 Ocak 2019 Cuma 22:58
Myastenia Gravis Nedir? Myastenia Hastalığının Belirtileri Ve Tedavisi

Myastenia gravis, sinir ve kaslarda oluşan zayıflama sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Kaslarda gözlemlenen zayıflama bu hastalığın en belirgin belirtisidir. Kasların güç kaybetmesine nedeniyle, vücutta bazı işlevsel aksaklıklar oluşmaktadır. Bu hastalığa bağlı belirtiler bedenden bedene farklılıklar göstermektedir. Tedaviler sadece hastalığın belirtilerini hafifletmektedir, hastalığı ortadan kaldıracak kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Bunun sebebi kronik bir hastalık olmasıdır.

Myastenia Gravis Nedir?

Bu hastalık vücuttaki kasların iletişim kopukluğu yaşaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kas iletişimini sağlayan nörotransmiterlerin görevini yerine getirememesi bu hastalığa yol açar. Ancak hastalığın en temel nedeni vücudun savunma sistemindeki kasların kas iletişimlerini engelleyici antikorlar üretmesidir. Hastalığın vücutta en çok zarara verdiği bölge göz ve göz çevresidir. Uygulanan tedaviler hastalığı bitirmek amacıyla değil belirtileri hafifletmek için yapılmaktadır. Fiziksel muayenelerden sonra hastaya, tensilon testi uygulanır ve kas hareketleri incelenir.

Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın vücutta bulunma nedeni, immun sisteminin kas sistemi ile olan iletişimi engelleyen antikorlar üretmesidir. Bazı durumlarda bağışıklık sistemi, nörotransmiter isimli kimyasal uyarıcıların engellenmesine sebep vermektedir. Bundan dolayı vücudun temel işlevlerinde problemler meydana gelmektedir.

*Bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar, vücuttaki sinir sistemini etkileyen proteinlerin işlevlerine engel olması sebebiyle bu hastalık oluşmaktadır.

*İmmun sisteminde bulunan timüs adlı ana merkezde kaynaklanan işlevsel problemler sonucunda da bu hastalığa rastlanabilmektedir.

Myastenia Gravis hastalığında halsizlik ve baş ağrısı durumlarına da rastlanabilmektedir.

Myanestenia Gravis Belirtileri

Bu hastalık, bağışıklık sistemi içerisinde bulunan sorunlar sonucu oluşan kronik bir hastalık olarak bilinmektedir. Tam olarak tedavisi bulunmayan bu hastalık için, belirtileri azaltabilecek tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Hastalık sonrasında hastalarda görülecek belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı belirtiler şunlardı:

*Göz kapaklarında düzensizlik ve bozulma,

*Yüz çevresindeki kasların işlevini yapamaması sebebiyle oluşan ifade bozuklukları,

*Yemek yerken ve yutkunma esnasında zorlanma,

*Ses tellerinde bozulma,

*Nefes alıp verme işlevinde problemler yaşama,

*Halsizlik,

*Baş ağrısı,

*Cisimleri hissetme ve tutma sırasında sorunlar yaşama,

*Hareket kabiliyetinde zorlanma ve buna bağlı olarak yavaşlama,

*Boyun bölgesindeki hareketlerde zorlanma,

*Görme bozuklukları gibi ciddi belirtiler meydana gelebilir.

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıkta herhangi bir tanı veya teşhis sonucuna varılabilmesi için öncelikle hastanın belirtilerine odaklanmak gerekir. Ardından kesin bir teşhis için hastaya bazı testler uygulanmaktadır.

*Kişiye doktor tarafından kapsamlı bir fizik kontrolü yapılmaktadır. Bu sayede vücuttaki sinir ve kasların uyumlu bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmiş olur.

*Fiziksel muayene sonrasında hastaya tensilon testi uygulaması yapılarak, kas hareketlerindeki farklılık incelenmektedir. Bu kontrol aşamasında hastaya edrofonyum klorür maddesi verilerek kas hareketleri incelenir. İlaç sayesinde kasların hareketlerinde düzelme fark edilirse, hatlaığın var olduğuna dair şüpheler artmaktadır.

*Göz kapaklarına soğuk kompres uygulanır ve bir süre göz kapaklarının hareketleri gözlemlenir.

*Kan tahlili yapılır ve farklı türlerde antikor oluşumu ile ilgili araştırma yapılır.

*Hastaya elektrot bağlanarak, kaslardaki iletişim durumu kontrol edilir. Kontrol sırasında en az derecede elektriksel dalgalar gönderilmektedir. Bu sayede sinirlerin uyarılma durumları test edilmiş olur.

*EMG testi Myastenia gravis hastalığının teşhisinde uygulanan en önemli adımdır. Elektriksel aktivite ile kas ve sinir sistemi arasındaki iletişim test edilmiş olur.

*Bilgisayarlı tomografi çekilerek timüs bezlerinin boyutları hakkında bilgiye ulaşılır. Ayrıca hastalığa neden olan tümörlerin oluşup oluşmadığına da bakılmış olur.

*Bazı nefes testleri yapılır ve hastalığın solunum yollarında etki edip etmediği hakkında bilgi elde edilir.

Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Bu kronik hastalığın tedavisinde bazı faklı ilaç uygulamaları veya cerrahi operasyonlar yapılmaktadır. Hastalık sonucunda zarar gören organlar için de çeşitli tedavi yolları uygulanmaktadır.

İlaç tedavisine başvurulan durumlar:

*Sinir ve kaslar arasındaki etkileşimi kuvvetlendirmek için, kolinesteraz inhibitörü uygulanmaktadır. Fakat bu tedavi bazı mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabilmektedir.

*Kortikostreoid verilerek, immun sisteminin antikor üretmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Bu tedavi kişide kilo alımına ve kemik yumuşamasına gibi yan etkenlere neden olabilmektedir.

*İmmünosüpresanlardan dolayı, savunma sistemi baskılanmaktadır. Bu tedavi hastadaböbrek ve karaciğer işlevlerinde problemler yaratabilmektedir.

Ameliyata gidildiği durumlar şunlardır:

Bu hastalık bazı organları olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı hastaya cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.

*Göz bozuklukları için,

*Böbrek ve karaciğer işlevsel sorunları için,

*Kemik erimesi gibi problemler için cerrahi operasyonlara başvurulabilmektedir.

Myastenia gravis, hasta için çok tehlikeli bir hastalıktır. Bu sebeple uzman cerrahların gözetimi altında tedavinin devam ettirilmesi ve tedavilerin kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Düzenli bir tedavi yöntemi uygulanırsa kişi sağlıklı bir duruma gelebilir. Tedavilere özen gösterilmemesi halinde hayati organlara büyük tahribat verilebilmektedir. Hastanın stresten uzak durması, hastalığın belirtilerinin daha fazla ortaya çıkmasını engellemektedir.

Son Güncelleme: 25.01.2019 22:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.