Pandemi İzolasyon Takip uygulaması nedir? PİT nasıl kullanılır?

Sağlık Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ve GSM operatörlerinin başlattığı uygulama Pandemi İzolasyon Takip uygulaması yani PİT'in hastalığın kontrolünde büyük yardımlar sağlaması beklenmektedir. Peki Pandemi İzolasyon Takip uygulaması nedir? PİT nasıl kullanılır? İşte detaylar..

Pandemi İzolasyon Takip uygulaması nedir? PİT nasıl kullanılır?

Salgının takip edilmesinin kolaylaştırılması amacı ile Pandemi İzolasyon Takip Projesi uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile salgının önüne geçilmesinin hızlandırılacağı ve yayılımının takibi kolaylaşacak. Sağlık Bakanlığı, GSM operatörleri ile Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu Başkanlığının ortak çalışması olarak karşımıza çıkıyor.

Pandemi İzolasyon Takip Uygulaması (İTP) Nedir?

Pandemi İzolasyon Takip Uygulaması (İTP) koronaya yakalanmış olan kişilerin ve çevresinde bulunan kişilerin takibinin yapılmasını sağlamaktadır. Uygulama ile bu kişilerin kurallara uyup uymadığı da denetlenebilmektedir. Hastalığa sahip olan kişiler uygulamayı telefonlarına yükleyecek ve evden çıkma gibi kurallara uymadıkları durumlarda uyarı gidecek. Uyarılar emniyetle bağlı olacak ve gerekli durumlarda cezai yaptırımlar uygulanacak.

Korona Virüs Nasıl Yayıldı?

Korona virüs Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Hastalık akciğerlerde meydana gelen solunum yetmezliğine sebebiyet vermektedir. Çin’den sonra İran’a geçen virüs sonrasında Avrupa’ya da yayılarak tüm dünyayı sardı. Korona virüs, ilk olarak soğuk algınlığı belirtileri gösterse de oldukça ağır geçmektedir. SARS’a benzerlik gösteren hastalık solunum yolu ya da solunum salgısı damlacıkları ile bulaşmaktadır.

Dünyanın her köşesinden ve Türkiye’den en önemli haberler anbean burada! Haberport mobil uygulamasını şimdi indir!>>>Android Uygulaması Linki - Ekonominin gidişatı, Türkiye’den güncel gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler… Merak ettiğin tüm haberler Haberport Instagram hesabında! Hemen takip et >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 03:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler