Pandemi nedir? Kısaca tıp dilinde pandemi tanımı ve pandemik hastalıklar!

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ''Pandemi nedir?'' tartışmalarına son noktayı koydu. İşte kısaca tıp dilinde pandemi tanımı ve pandemik hastalıklar ile ilgili detaylar.

Pandemi  nedir? Kısaca tıp dilinde pandemi tanımı ve pandemik hastalıklar!

Corona virüsüne ilişkin yeni gelişmeler devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü pandemi kararını duyurdu. Corona virüsün 160’ı aşkın ülkede görülmesi ve 4 binden daha fazla kişinin ölmesine sebep olmasıyla panik her geçen gün artış göstermektedir.

Pandemi nedir?

Pandemi, dünyada eşzamanlı olup yaygınlıkla çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isimdir. 2009 yılında domuz gribi rahatsızlığı pandemik hastalık olarak ilan edilmişti. Uzmanlar ise yüz binlerce kişinin yaşamını yitirmiş olabileceği üzerinde duruyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan tanımlamada bir hastalığın pandemi kabul edilebilmesi için üç kriter aranmaktadır. Buna göre hastalığın pandemi kabul edilebilmesi için istikrarlı olarak, dünyanın farklı noktalarında, kitleler üzerinde görülmeye başlaması gerekmektedir.

Pandemiye dönüşme ihtimali nedir?

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün Çin dışındaki yayılma hızının az ve yavaş olduğunu belirtmektedir. Çin’de 77 bin kişide rastlanan korona virüs sebebiyle 2 bin 600’ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde 30’dan fazla ülkede 1200 koronavirüs vakasına rastlanırken can kaybı da 20’yi aşmıştır.

WHO, gelişmeleri yakından takip ettiğini fakat bu noktada uluslararası ticaret ve siyaset üzerinde kısıtlayıcı etkiler yapabilecek önleler almaktan kaçınmak istendiği kaydediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2020, 00:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler