Pelvik ağrı nedir? Pelvik ağrı nerelerde görülür?

Göbek altından başlayarak leğen kemiğine kadar uzanan ağrılara Pelvik ağrı denir. Kadın üreme organlarından kaynaklı bu ağrılarda kanser olasılığı da görülebiliyor.

Pelvik ağrı nedir? Pelvik ağrı nerelerde görülür?

Kadınlarda görülen ve üreme organlarından kaynaklı olduğu belirlenen pelvik ağrılar göbek altı ila leğen kemiği arasında görülür. Fiziksel taciz, depresyon ve uyku bozukluklarınında pelvik ağrılara neden olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz, bu ağrılarda nadir olarak görülse bile kanser riski taşıdığını kaydetti.

3 ila 6 ay aralığı veya daha uzun süren bölgesel ağrı, toplumun yüzde 4 ila 16’sında görülüyor. Genellikle kadın üreme organları, sindirim sistemi, idrar yolları veya kas-iskelet sistemi kaynaklı olan pelvik ağrıların altında pek çok sebebin bulunabileceğini belirten Yılmaz, “Sadece pelvik ağrısı olan kadınların üçte biri tedavi arayışında. Ağrılar genelde orta şiddette, künt, keskin veya kramp tarzında olabilir. Genelde kanın alt kısmında veya kasıklarda tarif edilir. Tuvalette, merdiven çıkarken veya cinsel ilişki esnasında başlayabilir. Sıklıkla ayakta durmak ağrıları başlatır. Ağrılar hafiften çok şiddetliye doğru uzanabilir” diye konuştu.

Jinekolojik sebepler olan çikolata kisti, instertisyel sistit ve pelvik tabandaki kas spazmına bağlı gelişen pelvik ağrılar, bazı hastalarda sebep bulunamaz durumda ortaya çıkabiliyor. Böyle bir durumda tedavisi zorlaşan bu ağrıların oluşma nedeni olarak genelde santral sinir sistem kaynaklı olduğu tanısı konulur.

Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz, kadınlarda çikolata kistinin daha çok göründüğünü ve pelvik ağrı şikayetiyle ameliyat olan kadınların yüzde 20 ila 80’inde söz konusu kiste rastlandığını söyleyerek, "Her çikolata kisti varlığında pelvik ağrı olur anlamı çıkmamalı. Çünkü bunun dışında rahimdeki bazı kitleler (myom, adenomyozis gibi), geçirilmiş cerrahiye bağlı karın içi yapışıklıklar ve de ciddi pelvik enfeksiyonlar yine pelvik ağrıya sebep olabilir. Nadiren de olsa kanser olasılığı unutulmamalı” dedi.

Çölyak ve kronik kabızlık da pelvik ağrılara neden olabileceğini belirten Yılmaz, ağrı sebepleri olarak üriner sistemde sistit, ağrılı mesane, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, kas iskelet sisteminde miyofasyal pelvik ağrı sendromu, fibromiyalji, kötü postür (duruş) ve fıtıklar, bazı sinirlerin sıkışması da nörolojik sebepler doğurduğunu kaydetti.

PELVİT AĞRI TEDAVİSİ

Ağrının kaynağının bulunarak hedefe yönelik bir tedavi uygulandığını belirten Op. Dr. Emine Zeynep Yılmaz,  “Bunun için fizik muayene, kan tahlilleri, kültürler ve hiçbir sebep bulunamazsa ameliyat gerekebilir. Başlangıç tedavisi olarak ağızdan alınan ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer tatmin edici bir sonuç alınmazsa daha kuvvetli ağrı kesicilere geçilebilir ve antidepresan, antikonvülzan ilaçlar nöropatik ağrılarda yardımcı olabilir. Enfeksiyon durumlarında antibiyotik kullanılır. Karına sıcak soğuk uygulama, germe egzersizleri, masaj gibi fizik tedavi terapilerini doktorunuz önerebilir. Bazı durumlarda cerrahi gerekebilir, ki bu durumlar sinir harabiyeti yaratmaya yöneliktir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 16:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler