İstanbul 23°
parçalı az bulutlu
02 Şubat 2019 Cumartesi 23:01
Plastiğin Zararları Nelerdir? Plastik ve Doğayı Mahvettiğini Kanıtlayan 21 Gerçek
Takip Et:

Plastiğin Doğayı Mahvettiğini Kanıtlayan 21 Gerçek

Plastik hakkında anlatacağımız acı gerçeklerden bahsetmeden önce sizlerden ufak bir isteğimiz var. Şu anda etrafınıza bir bakın. Telefonunuzun kılıfı, büyük bir ihtimalle şu an elinizin altında bulunan Mouse, bir ihtimal öğle yemeğinizi koyduğunuz tabağınız ya da su bardağınız… Plastik farkında olmasak da hayatımızın birçok noktasında bulunan bir malzeme haline gelmiştir.

Ateşle temas ettiği zaman etrafa çok büyük zararı olan zehirler yayan bir maddenin, hayatlarımızın bu kadar içinde olması ne kadar şaşırtıcı değil mi ? Bu dönemlerde plastiğin ortaya çıkardığı çevre kirliliği, her gün on binlerce canlının hayatını kaybetmesine ve doğanın dengesinin alt üst olmasına neden olmakta. Az sonra sizlerle paylaşacağımız bilgileri gördükten sonra plastikten soğuyabilirsiniz sayın okurlarımız.

21) Plastik Üretimi Durmak Bilmiyor

1950 senelerinde senelik 2 milyon ton plastik üretimi yapılırken içinde bulunduğumuz senelerde senelik olarak 350 milyon ton plastik üretimi yapılmakta. Plastik üretimindeki bu artışın devam etmesi halinde, 2050 senelerine girildiğinde Dünya üstünde 34 milyar ton plastik bulunacağı öngörülüyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

20) Mesela Almanya..

Kimi gelişmiş ülkeler plastiğin gerçekten zararlı bir malzeme olduğunu farketmiş durumda. Almanya her yıl belirlediği plastik atıkların %56’lık bir bölümünü geri dönüşüme sokmaktadır. Bu konu kapsamında Almanya’dan sonra %53 gibi bir oranla  Güney Kore ve Avusturya takip etmektedir. Dünya’nın en köklü plastik imalatçıları Amerika ve Çin bu listede ilk 10 da bile yer almıyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

19) Üretilen Plastiklerin Büyük Bir Bölümü Denizlerde

Günümüzde okyanus alanlarının neredeyse yarısında atık plastikler bulunmaktadır. Bu atık plastikler hem okyanusların yüzeyinde hem de okyanusların görmediğimiz derinliklerinde bulunmaktadır.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

18) Plastik Bardaklar Doğada En Az 50 Sene Duruyor

Geri dönüşüm niteliğinde olmayan plastik bardaklar doğada en az 50 sene kalıyor. Üstelik bu bardakların doğada kalma süreleri 80 seneye kadar çıkabiliyor. Bu konu hakkında hassas davranan ünlü kahve şirketi Starbucks kendi kupasını getirenlere fiyatta az da olsa bir indirim yapmaktadır.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

17) Plastiğin Dönüştürülmesi Yakılmasından Daha Basit

Plastiği yakmak için gereken enerjinin yarısı kadar enerji ile plastikler tamamen tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyorlar. Bu sebepten ülkelerin geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunması , büyük bir enerjiden de tasarruf etmelerini sağlıyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

16) Her Sene Birçok Canlı Hayatını Kaybediyor

Plastiğin ne olduğuna dair en ufak bilgileri olmayan masun canlılar bu malzemeleri yemek sanarak onları yemeye çalışıyorlar. Bu durum da her sene yüz binlerce canlının hayatını kaybetmesine ve okyanustaki yaşam dengesinin bozulmasına neden oluyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

15) Kelle Başı 90 Kiloluk Plastik Atığımız var!

Plastik Sanayicileri Deneği PAGDER  bilgilerine göre Türkiye’de 2018 senesinde adam başı plastik tüketimi 90 kilo oldu. Amerika’da bu rakam 86 olarak görülüyor. Poşet kullanımının paralı hale getirilmesi ile birlikte Türkiye’deki adam başı plastik tüketiminde azalış gözlemleneceği tahmin ediliyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

14) Her Gün 500 Milyon Pipet!


Özellikle tatil yerlerinde ve kıyı kesimlerinde çok kullanıldığı için denizlerin ve okyanusların kirlenmesine sebep olan pipetlerden her sene 500 milyon tane üretilmekte. Geri dönüştürülme imkanı bulunmayan 500 milyon pipet denizlere ve okyanuslara karışarak canlıların hayatlarını kaybetmesine sebep oluyor.

Plastiğin Zararları Nelerdir? ile ilgili görsel sonucu

13) Plastiği 4 Geçidi

Plastik geri dönüştürülme yöntemi ile, yok edilme yöntemi ile, enerjiye dönüştürülme yöntemi ile ya da doğaya karışma yöntemi ile Dünya üzerindeki varlığını devam ettirmektedir. Yok edilen plastikler de mikro ölçekte doğada kalacağından dolayı zararı dokunmaya devam etmesi söz konusudur. Plastik ile savaşmanın en birincil yöntemi onları geri dönüştürmektir. Bunun sayesinde yeni plastiklerin 0’dan üretilmesine gerek kalmayacak ve doğa daha fazla kirlenmeyecektir.

12) Plastiklerin Üretiminde Asya Etmeni

Çin, Endonezya, Tayland, Filipinler gibi Asya ülkeleri Dünya’nın tümündeki plastik üretimlerinin yaklaşık olarak %60’ını gerçekleştirmektedir. Can sıkan ise bu üretilen plastiklerin bütününe yakının okyanusa dahil oluyor olması. Özellikle Çin yalnız başına neredeyse Dünya’daki plastik atıklarının yarısına sebep olmaktadır.

11) Plastiklerin Çoğunluğu Paketlemede Kullanılıyor

Paketleme ve ambalajlamanın olmadığı bir hayat hayal edilemiyor ne yazık ki. Bu alanda büyük bir pratiklik sağlayan paketleme plastikleri, plastik ile üretilen malzemeler arasında birinci sırada. Ambalaj ve paketleme malzemelerinden sonra ise inşaatlarda kullanılan plastikler geliyor. Üçüncü sırada da tekstil plastikleri bulunuyor.

10) Plastik Su Şişelerindeki Komiklik

Duyduğunuzda hepinizi çok şaşırtacak ama bir o kadar da güldürecek gerçek var sırada. 1 plastik su şişesinin üretiminde kullanılan su miktarı, şişenin içinde bulunan su miktarından 6 kat daha fazladır.

9) Plastik Kirliliğinde İçecek Kutularının Önemi

Bütün plastik atıklarının yaklaşık %14’ü içecek kutularından oluşmaktadır. Su şişeleri, meyve su kutuları, kola şişeleri ve benzeri malzemeler bu atıklara önek olarak sayılabilir. Bu konu kapsamındaki bireysel savaşımızı vermek amacıyla cam şişeleri alabilirsiniz ya da en azından toplu satın alımlarınızda büyük kutuları seçebilirsiniz.

8) Senede 35 Milyar Poşet Kullanılıyor

Bu sayının yalnızca Türkiye için olduğunu belirtelim. Her insan yaklaşık olarak senede 440 poşet kullanmakta. Amerika’nın senelik poşet kullanımı 100 milyarı aşmış konumda. Poşetlere ücret koyan Türkiye’nin 2025 senesine kadar senelik poşet harcamasının 3-4 milyar rakamlarına kadar düşeceği tahmin ediliyor.

7) Suların içindeki Mikroplastikler

İnsan gözünün çıplak haliyle görülemeyecek boyuttaki mikroplastikler birçok su filtresinden rahatlıkla geçebiliyor. Dünya’da yapılan bir açıklama kapsamında şehir şebeke sularının %80’den fazlasında mikroplastik yer alıyor.

6) Geri Dönüşümle Tehlike Sonlanmayacak

Plastiğin geri dönüşüme sokulması, yeniden üretilmesini ve ürünlerin doğaya dahil olmaması konusunda oldukça yararlı bir eylem. Fakat geri dönüşümün yapılması, plastik tehlikesinin yalnızca küçük bir bölümünü amorte edebilmektedir. Dünya üzerinde her yıl çok büyük miktarlarda plastik üretiliyor. Bunun yanında geri dönüşüm çabaları ne kadar etki ediyor tartışılır. Dünya’nın plastik tehlikesinden kurtulması için tek çare üretimin azaltılmasıdır.

5) Mercan Kayalıklarını Kaybediyoruz

Mercan kayalıkları, genelimiz bilmese de doğa dengesinde çok büyük bir önem arz etmektedir. Okyanustaki pek çok organizmanın yemek yeme ve yaşam alanı edinme ihtiyaçlarını karşılayan bu kayalıklar bununla birlikte pek çok canlıyı okyanusun dalga faaliyetlerinden de sakınmaktadır. Bu dönemlerde hızlı bir şekilde ölen mercan kayalıklarının 2050 senesine kadar %90 oranında eksileceği tahmin ediliyor. Mercan kayalıklarının rahatsızlanarak ölmesinin birincil sebebi ise tabi ki plastikler yüzünden ortaya çıkan bir bakteri.

4) Plastik Kullanımının Yasak Olduğu Ülkeler

Kenya sınırları içinde plastik poşet kullanmanız durumunda suçlu sayılırsınız. Benzer şekilde Zimbabwe’de de plastik kullanımında büyük cezalar verilmektedir.

Bu konu hakkında öncülük yapan ülkelerden biri de İngiltere’dir. İngiltere’nin plastiği bütünüyle ortadan kaldırmak istediğini 25 seneyi kapsayan bir planla açıkladı. Fransa ise plastik bardak,tabak,çatal ve kaşığı yasaklayan ilk ülke konumunda.

3) Üretilmiş Tüm Plastikler Halen Bizimle

Plastiğin bulunmasından bu güne kadar üretimi gerçekleşmiş plastik malzemeleri, hala bir yerlerde barınmaya devam ediyor. Bilindiği üzere plastik doğada 1000 sene kadar kalabiliyor. Bütün plastikleri ortadan kaldırmamız ise milyarlarca yıl sürecektir.

2) Doğal Yaşamın 1 Numaralı Düşmanı

Plastik, okyanusları ve denizleri de kirletiyor. Deniz kuşları, balıklar, foklar ve su kaplumbağaları gün geçtikçe azalıyor. Doğal dengenin bu çok önemli halkasının zarar görmesi, uzun vadede Dünya üzerindeki tüm canlıları kötü etkliyecektir. Binlerce hayvanın nesli tükenebilir…

1) Üretilen Plastiklerin Yarısı 1 Kez Kullanılabiliyor

Yazımızın en çok dikkat çeken ve can sıkan tarafından bu madde de bahsedeceğiz. Üretilmiş plastiklerin yarısı şişeler, poşetler ve pipetler gibi 1 kere kullanılacak malzemeler için kullanılmakta. Bireysel olarak kumaştan yapılmış poşetler kullanarak, cam şişelerde su satın alarak doğayı koruyabilirsiniz.

 


Son Güncelleme: 02.02.2019 23:01
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.