Prostat iltihabı'nın belirtileri nelerdir? Prostat iltihabı tedavi yöntemleri

Prostatit yani halk arasında bilinen adıyla Prostat iltihabı, rrkeklerde en fazla görülen ve tedavi edilmediği durumlarda daha büyük sorunlara yol açabilen bir hastalık türüdür. Peki prostat iltihabının belirtileri nelerdir? Prostat iltihab tedavi yöntemleri..

Prostat iltihabı'nın belirtileri nelerdir? Prostat iltihabı tedavi yöntemleri

Prostat erkeklerde idrar çıkışında bulunan ve sperm güçlendirici maddeler salgılayan bir üreme organıdır. Bu organın; prostat büyümesi, iltihabi prostat hastalıkları ve kanser olmak üzere üç farklı hastalığı bulunuyor.

Prostat iltihabının (prostatit) yoğun kalça ağrısı şeklinde belirti göstermesi nedeniyle bilimsel çalışmalarda “kalçadaki başağrısı” olarak nitelendiriliyor.

En belirgin özelliklerinden bir tanesi de yüksek ateş, üşüme-titreme, idrar yaparken şiddetli yanma olarak ta kendini gösteriyor.

Diğer belirtiler arasında ise kasık ağrısı, pelvik bölge veya genital bölge ağrıları, bazense gribe benzer belirtiler bulunur.


Prostatit bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Nedenine bağlı olarak, prostatit yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir ve uygun tedavisi kısa sürede sonuç gösterebilir. Bazı prostatit türleri aylarca sürebilmekte veya tekrar tekrar (kronik prostatit) yaşanabiliyorç

Prostat kanseriyle ilişkisi bilinmediği gibi, çocuk yapma yetisiyle ilişkisi çözülememiş, ancak cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açtığı genel olarak bilinen bir konu. Hastaların ağrı nedeniyle, menide bozuklukla beraber meni pıhtılar halinde de gelebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler