Ramazan Ayında Hem Sağlıklı Beslenmek Hem de Tok Kalmak İster misiniz?

Dünya genelinde çok fazla revaçta olan Intermittent Fasting yani aralıklı oruç içinde bulunduğumuz ayda rahatlıkla uygulanabilecek olan bir program olarak kolayca yapılabiliniyor. Sağlıklı ve doğal beslenerek 17 saat açlık hissetmemenizi sağlayacak mucizevi besinleri haberimizde bulabilirsiniz..

Ramazan Ayında Hem Sağlıklı Beslenmek  Hem de Tok Kalmak İster misiniz?

Geçtiğimiz yıllarda sık sık yemek yemenin sağlığımıza ve kilo vermemize yardımcı olmadığı aksine insülin direncive diyabeti beraberinde getireceği konusunda bilimsel yayınlar arttı. Vücudu uzun süreli aç bırakmanın sağlıklı olduğu belirtiliyor. Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) yani uzun aralıklı beslenme bir çok bilim insanı tarafındaN öneriliyor. 

Öneğin Nörolog Dr. David Perlmutter Tahıl Beyin adlı kitabında, oruç tutmanın farklı biçimlerde tüm dinlerde olduğunu ve sağlık açısından zaman zaman uygulanmasının yararlı olacağını açıklıyor.

Bu sebeple Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda soframızda sıklıkla bulunan sağlıksız yiyeceklerler bizi olumsuz yönde etkiliyor. Tokluk sağlamadıkları için oruç tutmamızı zorlaştıyor ve ramazan ayını açlık çekilen zorlu bir süreç olarak düşünmemizi sağlıyor.

Ramazan beslenmesi iki ana öğünden oluşan bir süreçle planlanabilir. Sahur kahvaltı iftar ise akşam yemeği olarak düzenlenebilir.

SAHURDA NELER YEMELİ ?

Sahur sofrası bizi iftar vaktine kadar tok tutacak sağlıklı yiyeceklerden oluşmalıdır. Bunun için her yiyecek grubuna soframızda yer vermeliyiz. Bol miktarda yağ, protein, mikro besinler içeren sebzeler. Karbonhidrat minimum seviyede olmalıdır.

- Sağlıklı yağlar: zeytinyağı, doğal tereyağı, sadeyağ, hindistan cevizi yağı, avokado.

- İki veya üç adet köy yumurtası.

- Tuzu çıkarılmış yağlı peynir.

- Ev yoğurdu.

- En az 10-15 adet tuzsuz zeytin.

- Kavrulmamış ve tuz eklenmemiş kuru yemiş.

- Mevsim sebzeleri ve yeşillikler.

- İçecek olarak: Şekersiz olmak kaydıyla çay, kahve ve bitki çayları.

Ekmeksiz doyulmaz tamamen gerçek dışı bir sözdür. Tam tersi ekmek kısa sürede acıkmanızı sağlayacaktır ve 1 dilim tam buğday ekmeğinde bir çorba kaşığı şekerden daha fazla şeker bulunmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 09:47

YORUM EKLE