Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı? Sabah Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sabahları dinç uyanmanın yolu spordan geçiyor. Sabahları yapılacak olan tempolu bir yürüyüş vücudumuza ihtiyacı olduğu enerjiyi sağlıyor. Spor yaparken zayıflamanın en kolay yolu olan yürüyüş aynı zamanda vücut direncimizide arttırıyor. Peki sabah yürüyüşünün faydalı nedir? İşte detaylar...

Sabah Yürüyüşü Zayıflatır mı? Sabah Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sabah uyandığımız her gün biraz daha dinç uyanmak istiyoruz. Fakat bir şekilde şehrin yoğunluğu, iş yorgunluğu derken bunu bir türlü gerçekleştiremiyoruz. Güne biraz daha dinç uyanmak ve günü verimli geçirmenin en iyi yolu sabah sporundan geçiyor. Sabahları yapılacak her aktivite vücut sağlığımız için oldukça önemli. Bunlardan biri de sabah yürüyüşüdür. Sabahları yapılacak kısa bir yürüyüş bile oldukça faydalı. Rutin haline getirildiğinde ise sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmış olacaksınız.

Sabah Yürüyüşünün Faydaları Nelerdir?

Sabah uykudan uyandıktan sonra yapılacak tempolu bir yürüyüş başta sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli. Ayrıca fazla kilolarından rahatsız olan kişiler için zayıflamalarına oldukça yardımcı olacaktır. Sabah yürüyüşü ile kalori yakmanız kolaylaşır. Kalp ve damar sağlığınızı korumaya alırsınız. Metabolizma hızlandırmaya yardımcı olur. 

1. Kalori Yakımı

Formda kalmanın başlıca kuralı kalori yakmaktan geçer. Yürüyüş, kalp atış hızını arttırdığı için oldukça iyi bir egzersiz yöntemidir. Sabahları tempolu bir yürüyüş ile kalorilerden kolayca kurtulmanız mümkün. Yürüme yoğunluğu arttırılıp, yokuş yukarı yürümeyi de egzersizinizin bir parçası haline getirmeyi ihmal etmeyin.

2. Kalp ve Damar Sağlığınızı Korur

Her ne kadar yoğunluğu düşük bir egzersiz olsa da, hızlı tempolu bir yürüyüşe çıkmak fazla yağlardan kurtulmanıza öncülük edecektir. Vücut geliştirmek isteyenler için oldukça faydalı bir egzersiz olan yürüyüş aynı zamanda fazla kilo ve yağlar için de bire bir iyi gelecektir. Sabah kahvaltı yapmadan çnce yapılan yürüyüş ise bel bölgesindeki yağlardan kolayca kurtulmanızı sağlar. 

3. Metabolizmayı Hızlandırır

Sabah yürüyüşü metabolizmayı hızlandırmanın yanında arttırır. Sabah yapılacak hızlı tempoda bir yürüyüş vücudun ihtiyacı olduğu enerjiyi sağlamak için metabolizmanın hızlanmasını sağlayacak ve kilo kaybını sağlayacak.

4. Güçlü ve Dirençli Kaslar

Tempolu ve yokuş yukarı yürüyüş en etkili direnç egzersizidir. Düzenli ve rutin haline getirilmiş bir program ile sırt kasları, bacak kasları, omuz kasları ve baldır bölgelerinde yokuş yukarı yürüyüş yaparken normalinden fazla çalışır ve beden güçlenmesini sağlar. 

5. Dengeli Vücut Kompoziyonu

Rutin haline getirilmiş bir sabah yürüşü egzersizi istenmeyen kilolardan kurtulmayı sağladığı gibi aynı zamanda da dengeli bir vücut kompoziyonu sağlıyor. Kalorilerin yanı sıra kas gelişiminin de sağlıklı olmasına olanak sağlar. Sağlıklı yiyecek tüketimi ile bir hafta içerisinde 3 defa 30 dakikalık bir egzersiz çalışması ile yılda 18'e yakın kilo verebilirsiniz. Bunların dışında kolestrole de faydası olan sabah yürüyüşünün, kardiyovasküller gücü arttırımına da yardımcı olduğu biliniyor. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 18:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler