Sağlık ocakları saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor? Çalışma saatleri

Sağlık ocaklarının isimleri Aile Sağlığı Merkezi olarak değiştirildi. Pek çok vatandaş; “sağlık ocakları saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor?” sorusunun yanıtını arıyor. İşte Aile Sağlık Merkezlerinin çalışma saatleri…

Sağlık ocakları saat kaçta açılıp kaçta kapanıyor? Çalışma saatleri

Sağlık ocaklarının ismi alınan bir karar ile Ali Sağlığı Merkezi’ne dönüştürüldü. Yeni adıyla Aile Sağlık Merkezi olan sağlık ocakları ülkemizin hemen her yerinde mevcuttur. Ülkemizde uzman ve pratisyen hekimlerin sağlık hizmeti sunduğu 6300 tane Ali Sağlığı Merkezi vardır.

Aile Sağlığı Merkezi Çalışma Saatleri

Aile Sağlığı Merkezleri farklı statülere ayrılır ve çalışma saatleri de Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Kanun ve Yönetmeliği’ne göre belirlenir. Sınıflar sebebiyle sağlık merkezlerinin çalışma saatleri farklıdır. Aile Sağlık Merkezlerinin çalışma saatleri tabelalarla belirtilmektedir.

Sınıfsız sağlık ocağı mesai saatleri ise belli bir sisteme bağlıdır. Ülkemiz genelinde sabah saat 08:30’da açılan sağlık ocaklarında 12:30’da öğle arası verilir. Bu arada herhangi bir işlem yapılmaz. Saat 13:30’da ara biter ve hizmet yeniden başlar. Sağlık ocaklarının saat 17:30’da mesaisini bitmektedir.

Aile Sağlığı Merkezleri haftanın 6 günü boyunca açıktır ve sadece Pazar günleri tatil yapmaktadır.

Aile Sağlığı Merkezlerinde, resmi tatillerde nöbetleşe çalışma usulü uygulanmaktadır. Yönetmeliğe göre resmi tatillerde sabah saat 09:00’da açılması gereken sağlık ocakları, en az 2 personelle saat 12:00’a kadar hizmet vermektedir. Resmi tatillerdeki nöbet hizmetinin süresi, günlük 3 saat ile sınırlıdır. İl Sağlık Müdürlükleri bölgenin nüfus yoğunluğuna göre nöbet süresini uzatabilir.

Aile Sağlığı Merkezi Kan Tahlili Saatleri

Aile Sağlığı Merkezlerinde genellikle saat 11:00’a kadar kan tahlili işlemleri yapılmaktadır. Yani genellikle öğleden sonra kan alma işlemi yapılmaz.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 01:24

YORUM EKLE

Popüler Haberler