Sedef hastaları için güneş ışığı tehlikesi!

Doç. Dr. Didem Dinçer, Sedef hastalığının tedavisinde güneş ışığını kontrollü olarak veriyoruz ama kontrolsüz şekilde güneşe maruz kalırsa lezyon sayısı artabilir. açıklamasında bulundu.

Sedef hastaları için güneş ışığı tehlikesi!

Doç. Dr. Didem Dinçer,yaz günlerinde güneş ışığının zararları ve bunlardan korunma yöntemlerini açıkladı.Açık ve koyu tenli kişilerin güneşten çok iyi bir şekilde korunması gerektiği belirten Dinçer, güneşin dik geldiği saatlerde dışarıda bulunulmamasını söyledi.

Dinçer, ultraviyole A, B ile C’nin her birey için hem mutojenik hem de kanserojenik bir etkiye sahip olduğunu ve erken yaşlanmayı beraberinde getireceğinin altını çizerek, yerinde, zamanında ve belli dozlarda güneş ışığı alınmasını tavsiye etti.

Dinçer,bazı cilt hastalıklarının tedavisinde güneş ışığından faydalanıldığını fakat kontrolsüz verilen güneş ışığının her zaman zararlı olacağını söyledi.Kişilerin güneşe çıkma saatlerini iyi seçmelerinin gerektiğini söyleyen Dinçer, şunlara dikkat çekti:

“Egzama tedavisinde güneş ışığının yeri var ama kontrolsüz şekilde kişiyi ışığa maruz bırakırsanız tabii ki yanık oluşacaktır veya deri lezyonları daha kötüye gidicektir. Ya da biz, alerjik kontakt dermatitin veya sedef hastalığının tedavisinde de kontrollü olarak güneş ışığını veriyoruz ama bizim verdiğimiz güneş ışığı belli saniyelerin, dakikaların içerisinde oluyor. Sedefli biri kontrolsüz olarak güneşe maruz kalırsa sedef lezyonunun sayısı artabilir. Yani ister cildi problemli, ister problemsiz olsun biz insanlara güneşte çok fazla kalmamalarını öneriyoruz.”

“BRONZLAŞMAYI KİMSEYE ÖNERMİYORUM”

Bronzlaşmayla ilgili de bazı uyarılarda bulunan Dinçer, kişilerin bronzlaşabilmek için cildine çeşitli gıda maddelerini sürdüğüne dikkat çekti.

Cilde gıda maddesi sürülmesini kesinlikle tavsiye etmediğinin altını çizen Dinçer, “Ne olursa olsun bronzlaşmaya karşıyım. Neyle bronzlaşmaya çalışırlarsa çalışsınlar, bronzlaşmayı hiç kimseye önermiyorum. Bronzlaşmak aslında bir cilt hasarıdır. Görülen o yanık ten normal bir ciltte olması gereken değildir. Yalnızca beyaz tenliler değil esmerlerde de bu böyle.”açıklamasında bulundu.

Dinçer, güneş ışığının neden olduğu kanser hastalığının gün geçtikçe artış gösterdiğini belirterek, “Dünyada artık kanıtlanmış bir gerçek var, ultraviyole B cilt kanserleriyle doğrudan ilişkili. Ultraviyole A da öyle. Ama daha çok erken yaşlanma üzerinde etkisi söz konusu. Ultraviyole C ise çok mutajenik ve kanserojenik olmasına karşın stratosfer tabakası tarafından engelleniyor ama ne yazık ki ozon tabakasındaki delinmeyle artık ultraviyole C’nin de kötü etkileri gözlemlenmeye başlandı.” dedi.

Güneş ışığından korunmak için dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneş kremi sürülmesini tavsiye eden Dinçer, “Toplumumuz artık güneş koruyucu konusunda yavaş yavaş bilgilendi. Güneş koruyucuya ek olarak kişilerin kendilerini giysi, şapka, gözlük gibi fiziksel koruyucularla korumalarını öneriyorum.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 19:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler