SGK, koronavirüs ilaçlarını ödeme listesine ekledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) koronavirüs salgınına yönelik tanı ve tedavilerde kullanılan ilaçları ödeme listesine eklediğini duyurdu.

SGK, koronavirüs ilaçlarını ödeme listesine ekledi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yenş tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik tanı ve tedavilerle ilgili Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişikliklere istinaden tedavilerde kullanılan ilaçları ödeme listesine eklendiğini duyurdu.

Koronavirüs tanı tedavilerinde Sağlık Bakanlığı'nın sunduğu Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklikle 'acil hal' tanımı yeniden düzenlendi. Tebliğ'de yapılan değişiklikte koronavirüs tedavileri hastanelerde ücret alınmayan işlemler arasına eklendi. Ayrıca, aynı tebliğde pandemi arasına giren ve virüs tedavisinde kullanılan ilaçlarında SGK'nin ödeme listesine dahil edildiği belirtildi.

Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan SUT hakkında yapılan değişiklik başlığına göre; acil hal tanımı, "Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır.Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir" olarak yayınlandı.

Tebliğin; 2.1.2.B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan "tanımlı ilaçlar" ibaresinden sonra, "Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelerce temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar" ibaresi getirildi. Böylece Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar, SGK'nin ödeme listesine alındı ve koronavirüs tedavisi gören koronavirüs salgınına yakalanmış tüm vatandaşlar, pandemi süresince ilaçlarını hastanelerden temin edebilecekleri ifade edildi.

IMMUN PLAZMA TEDAVİSİ, SUT'A DAHİL EDİLDİ!

Ayrıca koronavirüsü hastalığında sağlıklarına kavuşan işilerin kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde kullanılması için "immün plazma tedarik ve uygulama" tekniği de aynı karar kapsamında SUT'a dahil edildi.


YORUM EKLE

Popüler Haberler