Simülasyonla gösterildi! Koronavirüs marketlerde bakın nasıl bulaşıyor

Finlandiya'da bilim insanları koronavirüsünün bir hapşırık ve öksürükten etrafa saçılan mikrodamlacıklarının nasıl yayıldığını hazırladıkları simülasyonla gösterdiler. Virüsün süpermarketlerde nasıl bulaştığını anlatan simülasyonda tehlikenin ne kadar büyük olduğu oldukça korkutucu olduğu fark ediliyor.

Simülasyonla gösterildi! Koronavirüs marketlerde bakın nasıl bulaşıyor

Finlandiya'da ki Aalto Üniversitesi'nde görevli bilim insanları yeni tip koronavirüsü salgını ile ilgili yaptıkları çalışmalarda virüsün, insandan insana nasıl bulaştığını gösteren bir bilgisayar simülasyonu hazırladı. Koronavirüsü salgını milyonlarca insanı evlerine hapsederken, gerekli malzeme ve gıda almak için marketlere akın edenleri korkutacak bir simülasyon izleyenleri tehlikenin boyutunun ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor.

Koronavirüs marketlerde bakın nasıl bulaşıyor

Hazırlanan simülasyonda bir koronavirüs hastasının süpermarkette hapşırmasından sonra ağızdan çıkan mikrodamlacıkların dakikalar boyunca havada asılı kaldığı gözlemlenirken, kısa bir süre sonra yakalşık 3 metrekarelik alana yayıldığı tespit edildi. Simülasyonda, süpermarket reyonunda hapşıran hasta kişiden yayılan mikrodamlacıklarla dolu bulutun, hasta kişinin bulunduğu yerden ayrıldıktan sonra bile havada asılı kalmaya devam ettiği gözlemlendi.

Koronavirüs marketlerde bakın nasıl bulaşıyor

Uzmanlık alanları sıvı dinamiği, aerosol fiziği, sosyal ağlar, havalandırma, viroloji ve biyomedikal mühendisliğini içeren yaklaşık 30 araştırmacının katıldığı ve bir hapşırma senaryosu canlandırıldığı araştırma sonucunda ise 20 mikrometreden daha küçük aerosol parçacıklarının havada yüzdüğü gözlemlenirken bir markette bulunan iki kişi arasında, havalandırma özelliğide hesaplanarak, bir öksürük senaryosu gerçekleştirdi.

Koronavirüs marketlerde bakın nasıl bulaşıyor

Aalto Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent Ville Vuorinen, 'Havada kalan parçacıkların diğer kişileri de etkileyebilir'' şeklinde değerlendirirken, Üniversite yayınladığı görüntüyle birlikte yaptığı açıklamada, koronavirüsü taşıyan aerosol parçacıklarının havada düşünüldüğünden daha uzun süre kaldığını, bu sebepten dolayı da kalabalık kamusal kapalı alanlardan kaçınılması kesinlikle tavsiye edildi.


 


YORUM EKLE

Popüler Haberler