Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer, kaşıntıyı ne geçirir?

Yaz sıcaklarında en çok şikayet edilen konuların başında sivrisinek ısırıkları gelmektedir. Gerek dışarda dolaşırken gerekse kapıyı veya pencereyi açık bıraktığınızda vücudunuzu ısıran sivrisinekler, yaz döneminde çekilmez olmaktadır. Sivrisinek ısırığı sonrası oluşan şiddetli kaşıntı, vücudunuzda tahrişe sebep olabilir. Sivrisinek ısırığından dolayı oluşan kaşıntının vücudunuzda tahrişe neden olmaması için bazı doğal yöntemler mevcuttur.

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer, kaşıntıyı ne geçirir?

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NELER İYİ GELİR? KAŞINTI NASIL GEÇER?

Yaz aylarında larvalarından çıkan sivrisinekler, insanlar için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Öyle ki zaman zaman yolda yürürken, bir parkta otururken, tatil yaparken, evde uzanırken gelip sizi ısırmaktadırlar. Isırdıkları bölgede şiddetli kaşıntı, şişlik ve kızarıklık oluşmaktadır. Kaşıntı sonrasında vücudun tahriş olma ihtimali yüksektir. Sivrisinek ısırığı sonrasında vücudunuzun tahriş olmaması için yapacağınız en uygun şey, soğuk komprestir. Soğuk buzu sivrisinek tarafından ısırılan bölgeye 10 dakika boyunca sürün. Böylelikle hem kaşıntıyı hem de tahrişi azaltabilirsiniz.

Sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal yöntemlerden bir diğeri limon suyudur. Bilindiği üzere limon hemen hemen her rahatsızlığa şifadır. Sivrisinek ısırığına da oldukça iyi gelmektedir. Kaşıntı ve şişlik sonrasında oluşacak olumsuz durumların önüne geçmektedir.

Sivrisinek sokmasına iyi gelen doğal yöntemlerden biri de ısırılan bölgeye bal sürmektir. Balın onarıcı etkisi vardır. İçerisinde barındırdığı videminler sayesinde sivrisineğin ısırdığı yerde oluşacak kaşıntıyı, tahrişi ve şişliği engellemektedir. Isırılan bölgeye bir parça bal sürmeniz yeterlidir. Enfeksiyon riskinin de önüne geçmektedir.

Elma sirkesi de sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal yöntemlerden biridir. İçeriğinde barındırdığı antiseptik ve antifungal maddeleri sayesinde ısırıklara son derece iyi gelir. Bir miktar pamuğu elma sirkesine bandırın. Sonrasında ısırılan bölgeye hafifçe masaj yaparak sürün. Kaşıntıyı, şişliği, kızarıklığı önleyeceği gibi cildinizin iyileşmesine de yardımcı olacaktır.

Sivrisinek ısırığına bazı baharatlar iyi gelmektedir. Özellikle soğan, fesleğen ve tuz iltihap, enfeksiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için kullanılmaktadır. Birkaç tane fesleğen yaprağını ezdikten sonra ısırılan yere sürün. Kısa süre içerisinde etkisini gösterecektir. Ayrıca soğan ve tuz da ısırılan bölgeye sürüldüğü taktirde rahatlama etkisi uyandıracaktır.

Sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal yöntemler say say bitmiyor. Bir sivrisinek sizi ısırdığında muz, diş macunu ve çay poşetleri sizin imdadınıza yetişecektir. Bunlardan herhangi birini ısırılan yere sürdüğünüzde kaşıntıdan, şişlikten, kabarıklıktan, enfeksiyondan kurtuluyorsunuz.

SİVRİSİNEK ISIRIĞI SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR?

Ülkemizde sivrisinek ısırıkları çok fazla önemsenmemektedir. Çoğu sivrisinek zarar vermese de bazıları cildinize zehir salgılayabilir. Özellikle alerjisi olan insanlarda büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Zehirli bir sivrisineğin sizi ısırması sonrası oluşabilecek en belirgin rahatsızlık sıtma hastalığıdır. Sıtma günümüzde en çok Afrika ülkelerinde görülmektedir. Sıtmadan ayrı olarak sivrisinekler, sarı humma, fil hastalığı gibi parazit hastalıklarına da sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı yabana atılmaması gereken bir sorundur.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 23:58

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veteriner Hekim Fuat GÜNEŞ
Veteriner Hekim Fuat GÜNEŞ - 12 ay Önce

Sıtma dışındaki Batı Nil Virüsü, Zika Virüs ye var


Popüler Haberler